Manf.Code: SMX120BP
Finance options
Low Rate 14.9% Finance
Spread the cost of your purchase with a low rate 14.9% APR over 12, 24, 36 or 48 months.
Manufacturer
Schneider Electric SA
Manufacturer Part Number
SMX120BP
Brand Name
APC by Schneider Electric
Product Line
Smart-UPS
Product Name
Smart-UPS X 120V External Battery Pack Rack/Tower
Marketing Information
More from the Manufacturer
Product Type
External Battery Pack
Technical Information
Battery Characteristics
Spill-proof/Maintenance-free
Battery Chemistry
Lead Acid
Hot Swappable
Yes
Minimum Battery Life
3 Year
Maximum Battery Life
5 Year
Battery Energy
1200 VAh
Physical Characteristics
Color Family
Black
Form Factor
Tower/Rack Mountable
Rack Height
4U
Height
432 mm
Width
178 mm
Depth
483 mm
Weight (Approximate)
60.91 kg
Miscellaneous
For Country/Region
United States
Package Contents