APC Smart-UPS SMT2200I Line-interactive UPS - 2200 VA/1980 WTower - Lead Acid - 7 Minute - 220 V AC - 230 V AC - 8 x IEC 60320 C19, 1 x IEC 60320 C13
Lead Acid - 7 Minute - 220 V AC - 230 V AC - 8 x IEC 60320 C19, 1 x IEC 60320 C13
Ordered Upon Request question tooltip
payment types we accept
Order Code: APC-100053
Manf.Code: SMT2200I
Finance options
Low Rate 14.9% Finance
Spread the cost of your purchase with a low rate 14.9% APR over 12, 24, 36 or 48 months.
  • Delivery Info
APC Smart-UPS SMT2200I Line-interactive UPS - 2200 VA/1980 WTower - Lead Acid - 7 Minute - 220 V AC - 230 V AC - 8 x IEC 60320 C19, 1 x IEC 60320 C13 overview
Manufacturer
Schneider Electric SA
Manufacturer Part Number
SMT2200I
Brand Name
APC by Schneider Electric
Product Line
Smart-UPS
Product Series
SMT
Product Model
SMT2200I
Product Name
Smart-UPS SMT2200I 2200 VA Tower UPS
Marketing Information
Packaged Quantity
1 Each
Product Type
Line-interactive UPS
Technical Information
Plug/Connector Type
British BS1363A
Receptacle Type
IEC 60320 C13
Receptacle Detail
1 x IEC 60320 C13
Emergency Power OFF
Yes
Power Description
Load Capacity (VA)
2.20 kVA
Load Capacity (Watt)
1.98 kW
Input Voltage
220 V AC
Output Voltage
230 V AC
Interfaces/Ports
Network (RJ-45)
Yes
USB
Battery Information
Battery Characteristics
Maintenance-free, Sealed, Spill-proof
Battery Chemistry
Lead Acid
Backup/Run Time (Full Load)
7 Minute
Backup/Run Time (Half Load)
24 Minute
Physical Characteristics
Color Family
Black
Height
432 mm
Width
1960 mm
Depth
546 mm
Form Factor
Tower
Weight (Approximate)
50.92 kg
Miscellaneous
Certifications & Standards
  • C-tick
  • CE
  • EN 50091-1
  • EN 50091-2
  • GOST
  • VDE
  • UL 1449
Delivery Options
Next Working Day Delivery
Pre 12 Next Working Day Delivery
Weekend Delivery - Saturday & Sunday
Economy Delivery
Economy delivery is available on all orders of any value being shipped within the UK.
Similar products
Reviews of the APC Smart-UPS SMT2200I Line-interactive UPS - 2200 VA/1980 WTower - Lead Acid - 7 Minute - 220 V AC - 230 V AC - 8 x IEC 60320 C19, 1 x IEC 60320 C13
Get the latest from Novatech
Contact Novatech
  • Technical Support
  • Sales
  • Customer Services
  • Complaint Policy
  • Our Showroom
  • Get in touch (webmaster)
  • Forum
About Novatech
  • Careers at Novatech
  • Who we are & What we do
  • Why Buy From Us
  • Trust Pilot Reviews
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Novatech & WEEE Regulations
  • Quality & Environmental Policy
  • Modern Slavery Statement
  • COVID-19 Risk Assessment Policy
  • Carbon Reduction Plan
Your Account
  • Login / Register
  • Track an Order
  • Terms & Conditions
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Cookie preferences
Services
  • Affiliates
  • Trading Schemes
  • Payment Methods
  • Finance Options
Head Office - Novatech Ltd, Harbour House, Hamilton Road, Cosham, Portsmouth, PO6 4PU
product image