APC Smart-UPS SMX2200RMHV2U Line-interactive UPS - 2200 VA/1980 W - 2U Tower/Rack Mountable
3 Hour Lead Acid - 10 Minute - 220 V AC - 230 V AC - 1 x IEC 60320 C19, 8 x IEC 60320 C13, 2 x IEC Jumper
Dispatches within 1 - 3 Days question tooltip
payment types we accept
Order Code: APC-100065
Manf.Code: SMX2200RMHV2U
Finance options
Low Rate 14.9% Finance
Spread the cost of your purchase with a low rate 14.9% APR over 12, 24, 36 or 48 months.
  • Delivery Info
APC Smart-UPS SMX2200RMHV2U Line-interactive UPS - 2200 VA/1980 W - 2U Tower/Rack Mountable overview
Manufacturer
Schneider Electric SA
Manufacturer Part Number
SMX2200RMHV2U
Brand Name
APC by Schneider Electric
Product Line
Smart-UPS
Product Series
SMX
Product Model
SMX2200RMHV2U
Product Name
Smart-UPS 2200 VA Tower/Rack Mountable UPS
Marketing Information
Product Type
Line-interactive UPS
Technical Information
Plug/Connector Type
British BS1363A
Receptacle Type
Schuko CEE 7/EU1-16P
Receptacle Detail
8 x IEC 320-C13
Emergency Power OFF
Yes
Cord Length
1.83 m
Transfer Time
4 ms
Power Description
Load Capacity (VA)
2.20 kVA
Load Capacity (Watt)
1.98 kW
Input Voltage
230 V
Output Voltage
230 V AC
Interfaces/Ports
Serial Port
Yes
USB
Total Number of Expansion Slots
1
Battery Information
Battery Characteristics
Maintenance-free, Sealed, Spill-proof
Battery Chemistry
Lead Acid
Backup/Run Time (Full Load)
10 Minute
Backup/Run Time (Half Load)
25 Minute
Typical Battery Recharge Time
3 Hour
Hot Swappable
Physical Characteristics
Color Family
Black
Height
85 mm
Width
432 mm
Depth
667 mm