APC SURT48RMXLBP Battery Unit - 48 V DC - Lead Acid - Maintenance-free - Hot Swappable
48 V DC - Lead Acid - Maintenance-free - Hot Swappable - 3 Year Minimum Battery Life - 5 Year Maximum Battery Life
Ordered Upon Request question tooltip
This product is only available to buy when in stock
payment types we accept
Order Code: APC-100107
Manf.Code: SURT48RMXLBP
Finance options
Low Rate 14.9% Finance
Spread the cost of your purchase with a low rate 14.9% APR over 12, 24, 36 or 48 months.
  • Delivery Info
APC SURT48RMXLBP Battery Unit - 48 V DC - Lead Acid - Maintenance-free - Hot Swappable overview
Manufacturer
Schneider Electric SA
Manufacturer Part Number
SURT48RMXLBP
Brand Name
APC by Schneider Electric
Product Model
SURT48RMXLBP
Product Name
48V RM Battery Pack
Product Type
Battery Unit
Technical Information
Battery Characteristics
Maintenance-free
Battery Chemistry
Lead Acid
Hot Swappable
Yes
Minimum Battery Life
3 Year
Maximum Battery Life
5 Year
Output Voltage
48 V DC
Environmental Conditions
Maximum Operating Temperature
40°C
Physical Characteristics
Color Family
Black
Product Color
Black
Form Factor
Plug-in Module
Height
84.8 mm
Width
431.8 mm
Depth
482.6 mm
Weight (Approximate)
29.48 kg
Miscellaneous
Additional Information
  • Cascading Capabilities
  • Compact and Lightweight
  • Quick Plug in Connections
  • Rack Mount
  • User replaceable batteries
Warranty
Limited Warranty
2 Year
Delivery Options
Next Working Day Delivery
Pre 12 Next Working Day Delivery
Weekend Delivery - Saturday & Sunday
Economy Delivery
Economy delivery is available on all orders of any value being shipped within the UK.
Similar products
Reviews of the APC SURT48RMXLBP Battery Unit - 48 V DC - Lead Acid - Maintenance-free - Hot Swappable
Get the latest from Novatech
Contact Novatech
  • Technical Support
  • Sales
  • Customer Services
  • Complaint Policy
  • Our Showroom
  • Get in touch (webmaster)
  • Forum
About Novatech
  • Careers at Novatech
  • Who we are & What we do
  • Why Buy From Us
  • Trust Pilot Reviews
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Novatech & WEEE Regulations
  • Quality & Environmental Policy
  • Modern Slavery Statement
  • COVID-19 Risk Assessment Policy
  • Carbon Reduction Plan
Your Account
  • Login / Register
  • Track an Order
  • Terms & Conditions
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Cookie preferences
Services
  • Affiliates
  • Trading Schemes
  • Payment Methods
  • Finance Options
Head Office - Novatech Ltd, Harbour House, Hamilton Road, Cosham, Portsmouth, PO6 4PU
product image