APC SURTA48RMXLBP Battery Unit - 48 V DC - Lead Acid - Spill-proof/Maintenance-free
48 V DC - Lead Acid - Spill-proof/Maintenance-free - 3 Year Minimum Battery Life - 5 Year Maximum Battery Life
Ordered Upon Request question tooltip
payment types we accept
Order Code: APC-100108
Manf.Code: SURTA48RMXLBP
Finance options
Low Rate 14.9% Finance
Spread the cost of your purchase with a low rate 14.9% APR over 12, 24, 36 or 48 months.
  • Delivery Info
APC SURTA48RMXLBP Battery Unit - 48 V DC - Lead Acid - Spill-proof/Maintenance-free overview
Manufacturer
Schneider Electric SA
Manufacturer Part Number
SURTA48RMXLBP
Brand Name
APC by Schneider Electric
Product Model
SURTA48RMXLBP
Product Name
Smart-UPS RT 48V Battery Pack
Product Type
Battery Unit
Technical Information
Battery Characteristics
Spill-proof/Maintenance-free
Battery Chemistry
Lead Acid
Minimum Battery Life
3 Year
Maximum Battery Life
5 Year
Output Voltage
48 V DC
Environmental Conditions
Maximum Operating Temperature
40°C
Physical Characteristics
Color Family
Black
Product Color
Black
Height
452.1 mm
Width
86.4 mm
Depth
558.8 mm
Weight (Approximate)
32.84 kg
Miscellaneous
Additional Information
  • Battery Mounting: Enclosed battery cabinet
  • Battery Modules Shipped with Unit: 2
Delivery Options
Next Working Day Delivery
Pre 12 Next Working Day Delivery
Weekend Delivery - Saturday & Sunday
Economy Delivery
Economy delivery is available on all orders of any value being shipped within the UK.
Similar products
Reviews of the APC SURTA48RMXLBP Battery Unit - 48 V DC - Lead Acid - Spill-proof/Maintenance-free
Get the latest from Novatech
Contact Novatech
  • Technical Support
  • Sales
  • Customer Services
  • Complaint Policy
  • Our Showroom
  • Get in touch (webmaster)
  • Forum
About Novatech
  • Careers at Novatech
  • Who we are & What we do
  • Why Buy From Us
  • Trust Pilot Reviews
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Novatech & WEEE Regulations
  • Quality & Environmental Policy
  • Modern Slavery Statement
  • COVID-19 Risk Assessment Policy
  • Carbon Reduction Plan
Your Account
  • Login / Register
  • Track an Order
  • Terms & Conditions
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Cookie preferences
Services
  • Affiliates
  • Trading Schemes
  • Payment Methods
  • Finance Options
Head Office - Novatech Ltd, Harbour House, Hamilton Road, Cosham, Portsmouth, PO6 4PU
product image