Manf.Code: SRT192RMBP
Finance options
Low Rate 14.9% Finance
Spread the cost of your purchase with a low rate 14.9% APR over 12, 24, 36 or 48 months.
  • Delivery Info
APC UPS Battery Pack - Sealed Lead Acid - Maintenance-free/Sealed - Hot Swappable overview
Manufacturer
Schneider Electric SA
Manufacturer Part Number
SRT192RMBP
Brand Name
APC by Schneider Electric
Product Name
Smart-UPS SRT 192V 5kVA and 6kVA RM Battery Pack
Marketing Information
More from the Manufacturer
Packaged Quantity
2
Product Type
UPS Battery Pack
Technical Information
Battery Characteristics
Maintenance-free/Sealed
Battery Chemistry
Lead Acid
Hot Swappable
Yes
Minimum Battery Life
3 Year
Maximum Battery Life
5 Year
Battery Energy
1920 VAh
Physical Characteristics
Color Family
Black
Product Color
Black
Form Factor
Rack-mountable
Rack Height
3U
Height
130 mm
Width
432 mm
Depth
682.7 mm
Miscellaneous
For Country/Region
United States
Package Contents