Manf.Code: SRT192RMBP2
Finance options
Low Rate 14.9% Finance
Spread the cost of your purchase with a low rate 14.9% APR over 12, 24, 36 or 48 months.
Manufacturer
Schneider Electric SA
Manufacturer Part Number
SRT192RMBP2
Brand Name
APC by Schneider Electric
Product Line
Smart-UPS
Product Name
Smart-UPS SRT 192V 8 and 10kVA RM Battery Pack
Marketing Information
This product is part of the Smart-UPS battery systems, providing extended runtime to SRT mission critical applications. This extendable-run battery pack provides extended runtime during prolonged power outages. Embedded monitoring at the cell, module, and cabinet level provides data of battery runtime and health. It is a lead-acid battery with a 2-year warranty. Its dimensions are 683mm (depth) x 432mm (height) x 130mm (width) and weighs 91.0kg. Ideal for Smart-UPS on-line mission critical applications. It conforms to OSHPD.
Product Type
UPS Battery Pack
Technical Information
Battery Characteristics
Spill-proof/Maintenance-free
Battery Chemistry
Lead Acid
Minimum Battery Life
3 Year
Maximum Battery Life
5 Year
Battery Energy
1920 VAh
Physical Characteristics
Color Family
Black
Form Factor
Rack-mountable
Rack Height
3U
Height
130 mm
Width
432 mm
Depth
682.7 mm
Weight (Approximate)
91 kg
Miscellaneous
For Country/Region
United States
Package Contents