Manf.Code: 9PXEBM72RT3U
Finance options
Low Rate 14.9% Finance
Spread the cost of your purchase with a low rate 14.9% APR over 12, 24, 36 or 48 months.
  • Delivery Info
EATON 9PX EBM 72V RT3U overview
Manufacturer
Eaton Corporation
Manufacturer Part Number
9PXEBM72RT3U
Brand Name
Powerware
Product Name
UPS Battery Pack
Marketing Information
Product Type
UPS Battery Pack
Technical Information
Output Voltage
72 V DC
Physical Characteristics
Height
440 mm
Width
485 mm
Depth
130 mm
Weight (Approximate)
38.20 kg
Miscellaneous
Compatibility
Eaton 9PX UPS
Environmentally Friendly
Yes
Delivery Options
Next Working Day Delivery
Pre 12 Next Working Day Delivery
Weekend Delivery - Saturday & Sunday
Economy Delivery
Economy delivery is available on all orders of any value being shipped within the UK.
Similar products
Reviews of the EATON 9PX EBM 72V RT3U
Get the latest from Novatech
Contact Novatech
  • Technical Support
  • Sales
  • Customer Services
  • Complaint Policy
  • Our Showroom
  • Get in touch (webmaster)
  • Forum
About Novatech
  • Careers at Novatech
  • Who we are & What we do
  • Why Buy From Us
  • Trust Pilot Reviews
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Novatech & WEEE Regulations
  • Quality & Environmental Policy
  • Modern Slavery Statement
  • COVID-19 Risk Assessment Policy
  • Carbon Reduction Plan
Your Account
  • Login / Register
  • Track an Order
  • Terms & Conditions
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Cookie preferences
Services
  • Affiliates
  • Trading Schemes
  • Payment Methods
  • Finance Options
Head Office - Novatech Ltd, Harbour House, Hamilton Road, Cosham, Portsmouth, PO6 4PU
product image
EATON 9PX EBM 72V RT3U