Manf.Code: P02491-B21
Finance options
Low Rate 14.9% Finance
Spread the cost of your purchase with a low rate 14.9% APR over 12, 24, 36 or 48 months.
  • Delivery Info
HPE Intel Xeon Silver (2nd Gen) 4208 Octa-core (8 Core) 2.10 GHz Processor Upgrade - 64-bit Processing - 3.20 GHz Overclocking Speed - 14 nm - Socket 3647 - 85 W - 1 overview
Manufacturer
Hewlett Packard Enterprise
Manufacturer Part Number
P02491-B21
Brand Name
HPE
Product Line
Xeon Silver
Product Model
4208
Product Name
Xeon Silver Octa-core 4208 2.1GHz Server Processor Upgrade
Marketing Information
INTEL® XEON® SILVER PROCESSORS
Product Type
Processor Upgrade
Technical Information
Processor Manufacturer
Intel
Processor Core
Octa-core (8 Core)
Clock Speed
2.10 GHz
Overclocking Speed
3.20 GHz
64-bit Processing
Yes
Process Technology
14 nm
Processor Threads
16
Processor Socket
Socket 3647
Processor Generation
2nd Gen
Power Description
Thermal Design Power
85 W
Environmental Conditions
Thermal Specification
78°C
Physical Characteristics
Width
76 mm
Depth
56.5 mm
Miscellaneous
Compatibility
HPE ProLiant DL380 Gen10 Server
Delivery Options
Next Working Day Delivery
Pre 12 Next Working Day Delivery
Weekend Delivery - Saturday & Sunday
Economy Delivery
Economy delivery is available on all orders of any value being shipped within the UK.
Similar products
Reviews of the HPE Intel Xeon Silver (2nd Gen) 4208 Octa-core (8 Core) 2.10 GHz Processor Upgrade - 64-bit Processing - 3.20 GHz Overclocking Speed - 14 nm - Socket 3647 - 85 W - 1