Manf.Code: CD8069504393300
Finance options
Low Rate 14.9% Finance
Spread the cost of your purchase with a low rate 14.9% APR over 12, 24, 36 or 48 months.
  • Delivery Info
Intel Xeon W-2275 Tetradeca-core (14 Core) 3.30 GHz Processor - 19.25 MB Cache - 4.60 GHz Overclocking Speed - 14 nm - 165 W - 18 Threads overview
Manufacturer
Intel Corporation
Manufacturer Part Number
CD8069504393300
Brand Name
Intel
Product Line
Xeon
Product Model
W-2275
Product Name
Xeon Tetradeca-core W-2275 3.30GHz Workstation Processor
Marketing Information
Product Type
Processor
Technical Information
Processor Manufacturer
Intel
Processor Core
Tetradeca-core (14 Core)
Clock Speed
3.30 GHz
Overclocking Speed
4.60 GHz
L3 Cache
19.25 MB
64-bit Processing
Yes
Process Technology
14 nm
Processor Threads
18
Power Description
Thermal Design Power
165 W
Environmental Conditions
Thermal Specification
62°C
Physical Characteristics
Width
52.5 mm
Depth
45 mm
Delivery Options
Next Working Day Delivery
Pre 12 Next Working Day Delivery
Weekend Delivery - Saturday & Sunday
Economy Delivery
Economy delivery is available on all orders of any value being shipped within the UK.
Similar products
Reviews of the Intel Xeon W-2275 Tetradeca-core (14 Core) 3.30 GHz Processor - 19.25 MB Cache - 4.60 GHz Overclocking Speed - 14 nm - 165 W - 18 Threads
Get the latest from Novatech
Contact Novatech
  • Technical Support
  • Sales
  • Customer Services
  • Complaint Policy
  • Our Showroom
  • Get in touch (webmaster)
  • Forum
About Novatech
  • Careers at Novatech
  • Who we are & What we do
  • Why Buy From Us
  • Trust Pilot Reviews
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Novatech & WEEE Regulations
  • Quality & Environmental Policy
  • Modern Slavery Statement
  • COVID-19 Risk Assessment Policy
  • Carbon Reduction Plan
Your Account
  • Login / Register
  • Track an Order
  • Terms & Conditions
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Cookie preferences
Services
  • Affiliates
  • Trading Schemes
  • Payment Methods
  • Finance Options
Head Office - Novatech Ltd, Harbour House, Hamilton Road, Cosham, Portsmouth, PO6 4PU
product image
Intel Xeon W-2275 Tetradeca-core (14 Core) 3.30 GHz Processor - 19.25 MB Cache - 4.60 GHz Overclocking Speed - 14 nm - 165 W - 18 Threads