Manf.Code: LACPI30-UK
Finance options
Low Rate 14.9% Finance
Spread the cost of your purchase with a low rate 14.9% APR over 12, 24, 36 or 48 months.
  • Delivery Info
Linksys LACPI30 PoE Injector overview
Manufacturer
Linksys
Manufacturer Part Number
LACPI30-UK
Brand Name
Linksys
Product Model
LACPI30
Product Name
LACPI30 High Power PoE Injector for Business
Marketing Information
At a Glance
  • Reduces the wiring cost of AC power by using standard Cat5 cable to provide both power and data
  • Range of 100 meters
  • Delivers power up to 30 Watts to PoE-powered devices
  • 2-year warranty period
Product Type
PoE Injector
Power Description
Input Voltage
230 V AC
Maximum Input Current
2 A
Maximum Frequency
60 Hz
Maximum Output Power
30 W
Interfaces/Ports
Input Ports
1 x 10/100/1000Base-T
Output Ports
1 x 10/100/1000Base-T
Physical Characteristics
Form Factor
Wall Mountable
Mount Type
Wall-mountable/Desk-mountable
Height
36 mm
Width
73 mm
Length
154 mm