Manf.Code: ST1200MM0009
Finance options
Low Rate 14.9% Finance
Spread the cost of your purchase with a low rate 14.9% APR over 12, 24, 36 or 48 months.
  • Delivery Info
Seagate Exos 1.2TB E-Class Mission Critical 2.5" 10K SAS Hard Drive (Exos 10E2400 HDD 512N) overview
128MB Cache
12GB SAS
5-Year Limited Warranty
10,000 RPM
1.2TB Capacity
Exos 10E2400
THE DATASPHERE'S LARGEST 10K HARD DRIVE
• Boost server capacity and performance
• Enhanced Caching feature accelerates OLTP, VDI and web server applications
• The Fast Format™ model can be addressed as 512 emulation and re-serviced to 4K native
• PowerChoice and RAID Rebuild help to improve storage management
• * Formerly Enterprise Performance 10K HDD
  • Capacity
  • 1.2TB
  • Standard Model
  • ST1200MM0009
  • Spindle Speed (RPM)
  • 10,000 RPM
  • Average Latency (ms)
  • 2.9
  • Sustained Transfer Rate (Outer to Inner Diameter, MB/s)
  • 262 to 136
  • Cache, Multi-segmented (MB)
  • 128
  • I/O Acceleration and Response Time Optimisation
  • —
  • NAND Flash Type
  • —
  • NAND Flash Size
  • Intelligent NAND Endurance Management
  • Secure Download & Diagnostics (SD&D) and Instant Secure Erase Option
  • Yes
  • FastFormat (512e/4Kn AF Switching)
  • 12 Gb/s SAS
  • Yes
  • Discs/Heads
  • 2/4
  • External Transfer Rate (MB/s)
  • Non-recoverable Read Errors per Bits Read, Max
  • 1 per 10E16
  • Annualised Failure Rate (AFR)
  • 0.44%
  • Limited Warranty (years)
  • 5
  • Typical Op (A) +5V/+12V
  • 0.46/0.41
  • Typical Operating (W)
  • 7.2
  • Average Idling Power (W)
  • 3.8
  • Performance Efficiency Index (Idle W/GB)
  • Ambient Temperature, Operating (°C)
  • 5°C – 55°C
  • Ambient Temperature, Non-operating (C°)
  • -40°C – 70°C
  • Shock, Max. Operating: 11ms (Gs)
  • 40
  • Shock, Max. Non-operating: 2 ms (Gs)
  • 400
  • Vibration, Operating: <500 Hz (Gs)
  • 0.5
  • Vibration, Non-operating: <500 Hz (Gs)
  • Height (in/mm, max)
  • 0.591 in/15 mm
  • Width (in/mm, max)
  • 2.76 in/70.01 mm
  • Depth (in/mm, max)
  • 3.955 in/100.46 mm