Manf.Code: SLSATAF20
Finance options
Low Rate 14.9% Finance
Spread the cost of your purchase with a low rate 14.9% APR over 12, 24, 36 or 48 months.
  • Delivery Info
Slimline SATA Cable with 5.25" PSU Power Connection (20 inch) overview
  • Hardware
    Cable Jacket Type PVC - Polyvinyl Chloride
    Connector(s)
    Connector A 1 - Slimline SATA (13 pin; Data & Power) Receptacle
    Connector B 1 - LP4 (4 pin; Molex Large Drive Power) Male
    Connector B 1 - SATA (7 pin; Data) Receptacle
    Performance
    Type and Rate SATA III (6 Gbps)
    Physical Characteristics
    Colour Red
    Cable Length 508 mm [20 in]
    Product Weight 40 g [1.4 oz]
    Delivery Options
    Next Working Day Delivery
    Pre 12 Next Working Day Delivery
    Weekend Delivery - Saturday & Sunday
    Economy Delivery
    Economy delivery is available on all orders of any value being shipped within the UK.
    Similar products
    Lindy 0.7m Serial ATA Internal Cable SATA 7 Pin
    10+ in stock
    Akasa PROSLIM 50 cm SATA 3.0  Data Transfer Cable for Hard Drive, Motherboard, Optical Drive
    Only 2 left in stock
    StarTech.com 18in SATA to Left Angle SATA Serial ATA Cable - F/F - 1 x Male SATA - 1 x SATA - Red
    Only 5 left in stock
    StarTech.com 36in Slimline SATA to SATA with LP4 Power Cable Adapter - Female SATA - Female SATA
    10+ in stock
    Reviews of the Slimline SATA Cable with 5.25" PSU Power Connection (20 inch)
    Get the latest from Novatech
    Contact Novatech
    • Technical Support
    • Sales
    • Customer Services
    • Complaint Policy
    • Our Showroom
    • Get in touch (webmaster)
    • Forum
    About Novatech
    • Careers at Novatech
    • Who we are & What we do
    • Why Buy From Us
    • Trust Pilot Reviews
    • Privacy & Security
    • How we use your information
    • Novatech & WEEE Regulations
    • Quality & Environmental Policy
    • Modern Slavery Statement
    • COVID-19 Risk Assessment Policy
    • Carbon Reduction Plan
    Your Account
    • Login / Register
    • Track an Order
    • Terms & Conditions
    • Privacy & Security
    • How we use your information
    • Cookie preferences
    Services
    • Affiliates
    • Trading Schemes
    • Payment Methods
    • Finance Options
    Head Office - Novatech Ltd, Harbour House, Hamilton Road, Cosham, Portsmouth, PO6 4PU
    product image
    Slimline SATA Cable with 5.25" PSU Power Connection (20 inch)