Manf.Code: SV231HDMIUA
Finance options
Low Rate 14.9% Finance
Spread the cost of your purchase with a low rate 14.9% APR over 12, 24, 36 or 48 months.
  • Delivery Info
Startech 2 Port USB HDMI KVM Switch w/ Audio & USB 2.0 Hub overview
Manufacturer
StarTech.com
Manufacturer Part Number
SV231HDMIUA
Brand Name
StarTech.com
Product Name
2-Port USB HDMI KVM Switch with Audio and USB 2.0 Hub
Marketing Information
More from the Manufacturer
More from the Manufacturer
Packaged Quantity
1
Product Type
KVM Switchbox
Technical Information
Number of Computers Supported
2
Number of Local Users Supported
1
Video
Graphic Mode
WUXGA
Maximum Video Resolution
1920 x 1200
Interfaces/Ports
USB
Yes
HDMI
Yes
Digital Audio/Video
Number of USB Ports
6
Number of HDMI Ports
3
Power Description
Input Voltage
230 V AC
Input Voltage Range
100V AC to 240V AC
Physical Characteristics
Color Family
Black
Product Color
Black
Form Factor
Desktop
Height
40.6 mm
Width
124.5 mm
Depth
71.1 mm
Weight (Approximate)
634 g
Miscellaneous
Package Contents
  • Power Adapter
Additional Information
  • Versatile audio support for both HDMI audio and 3.5mm analog audio.