Manf.Code: FAN4SPLIT12
Finance options
Low Rate 14.9% Finance
Spread the cost of your purchase with a low rate 14.9% APR over 12, 24, 36 or 48 months.
  • Delivery Info
StarTech.com 12in 4 Pin Fan Power Splitter Cable - F/M - 0.31m - Molex - Molex overview
Manufacturer
StarTech.com
Manufacturer Part Number
FAN4SPLIT12
Brand Name
StarTech.com
Product Name
12in 4 Pin Fan Power Splitter Cable
Marketing Information
More from the Manufacturer
More from the Manufacturer
Packaged Quantity
1 Each
Product Type
Splitter Cord
Technical Information
First End Connector Type
Molex
First End Connector Detail
1 x 4-pin Molex Female
Second End Connector Type
Molex
Second End Connector Detail
2 x 4-pin Molex Male
Device Supported
CPU Fan
Physical Characteristics
Cord Length
30.48 cm
Weight (Approximate)
11.3 g
Miscellaneous
Environmentally Friendly
Yes
Environmental Compliance
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Delivery Options
Next Working Day Delivery
Pre 12 Next Working Day Delivery
Weekend Delivery - Saturday & Sunday
Economy Delivery
Economy delivery is available on all orders of any value being shipped within the UK.
Similar products
Akasa Flexa FP5 Fan Adapter
Akasa Flexa FP5 Fan Adapter
Only 4 left in stock
StarTech.com 16in 9 Pin Serial Male to 10 Pin Motherboard Header Panel Mount Cable for Motherboard
10+ in stock
Reviews of the StarTech.com 12in 4 Pin Fan Power Splitter Cable - F/M - 0.31m - Molex - Molex
Get the latest from Novatech
Contact Novatech
  • Technical Support
  • Sales
  • Customer Services
  • Complaint Policy
  • Our Showroom
  • Get in touch (webmaster)
  • Forum
About Novatech
  • Careers at Novatech
  • Who we are & What we do
  • Why Buy From Us
  • Trust Pilot Reviews
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Novatech & WEEE Regulations
  • Quality & Environmental Policy
  • Modern Slavery Statement
  • COVID-19 Risk Assessment Policy
  • Carbon Reduction Plan
Your Account
  • Login / Register
  • Track an Order
  • Terms & Conditions
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Cookie preferences
Services
  • Affiliates
  • Trading Schemes
  • Payment Methods
  • Finance Options
Head Office - Novatech Ltd, Harbour House, Hamilton Road, Cosham, Portsmouth, PO6 4PU
product image
StarTech.com 12in 4 Pin Fan Power Splitter Cable - F/M - 0.31m - Molex - Molex