Manf.Code: LSATA12RA1
Finance options
Low Rate 14.9% Finance
Spread the cost of your purchase with a low rate 14.9% APR over 12, 24, 36 or 48 months.
  • Delivery Info
StarTech.com 12in Latching SATA to Right Angle SATA Serial ATA Cable - Male SATA - Male SATA - 12 - Red overview
Manufacturer
StarTech.com
Manufacturer Part Number
LSATA12RA1
Brand Name
StarTech.com
Product Name
12in Latching SATA to Right Angle SATA Serial ATA Cable
Marketing Information
This 12in right-angled latching SATA cable features a (straight) female Serial ATA connector as well as a right-angled (female) SATA connector, providing a simple connection to a Serial ATA drive even if space near the drive's SATA port is limited. The cable offers latching connectors, which ensure secure connections for SATA hard drives and motherboards that support this feature.
More from the Manufacturer
More from the Manufacturer
Packaged Quantity
1 Each
Product Type
Data Transfer Cable
Technical Information
Cable Type
SATA
Cable Length
30.48 cm
Connector Type on First End
SATA - Male
Connector Gender on First End
Male
Connector on First End Details
1 x 7-pin SATA - Male
Connector Type on Second End
SATA - Male
Connector Gender on Second End
Male
Connector on Second End Details
1 x 7-pin SATA - Male
Conductor
Copper
Device Supported
Motherboard
Data Transfer Rate
6 Gbit/s
Features
Flexible
Physical Characteristics
Color Family
Red
Product Color
Red
Weight (Approximate)
8.5 g
Shipping Height
7.11 mm
Shipping Width
124.97 mm
Miscellaneous
Additional Information
One Right Angle Latching SATA Male Connector
Delivery Options
Next Working Day Delivery
Pre 12 Next Working Day Delivery
Weekend Delivery - Saturday & Sunday
Economy Delivery
Economy delivery is available on all orders of any value being shipped within the UK.
Similar products
Lindy 0.7m Serial ATA Internal Cable SATA 7 Pin
10+ in stock
Akasa PROSLIM 50 cm SATA 3.0  Data Transfer Cable for Hard Drive, Motherboard, Optical Drive
Only 2 left in stock
StarTech.com 18in SATA to Left Angle SATA Serial ATA Cable - F/F - 1 x Male SATA - 1 x SATA - Red
Only 5 left in stock
StarTech.com 36in Slimline SATA to SATA with LP4 Power Cable Adapter - Female SATA - Female SATA
10+ in stock
Reviews of the StarTech.com 12in Latching SATA to Right Angle SATA Serial ATA Cable - Male SATA - Male SATA - 12 - Red
Get the latest from Novatech
Contact Novatech
  • Technical Support
  • Sales
  • Customer Services
  • Complaint Policy
  • Our Showroom
  • Get in touch (webmaster)
  • Forum
About Novatech
  • Careers at Novatech
  • Who we are & What we do
  • Why Buy From Us
  • Trust Pilot Reviews
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Novatech & WEEE Regulations
  • Quality & Environmental Policy
  • Modern Slavery Statement
  • COVID-19 Risk Assessment Policy
  • Carbon Reduction Plan
Your Account
  • Login / Register
  • Track an Order
  • Terms & Conditions
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Cookie preferences
Services
  • Affiliates
  • Trading Schemes
  • Payment Methods
  • Finance Options
Head Office - Novatech Ltd, Harbour House, Hamilton Road, Cosham, Portsmouth, PO6 4PU
product image
StarTech.com 12in Latching SATA to Right Angle SATA Serial ATA Cable - Male SATA - Male SATA - 12 - Red