Manf.Code: SATA12RA1
Finance options
Low Rate 14.9% Finance
Spread the cost of your purchase with a low rate 14.9% APR over 12, 24, 36 or 48 months.
  • Delivery Info
StarTech.com 12in SATA to Right Angle SATA Serial ATA Cable - SATA - SATA overview
Manufacturer
StarTech.com
Manufacturer Part Number
SATA12RA1
Brand Name
StarTech.com
Product Name
12in SATA to Right Angle SATA Serial ATA Cable
Marketing Information
The SATA12RA1 Right Angle (90-degree) SATA Cable features a standard (straight) SATA receptacle as well as a right-angled SATA receptacle, providing a simple 12-inch connection to a Serial ATA drive, with full SATA 3.0 bandwidth support of up to 6Gbps when used with SATA 3.0 compliant drives. The right-angled SATA connection enables you to plug in your Serial ATA hard drive in hard to reach areas or tight spaces, while the low profile and flexible design of the cable improves airflow and reduces clutter in your computer case, helping to keep the case clean and cool. Constructed of only top quality materials and designed for optimum performance and reliability this 12" SATA cable is backed by our lifetime warranty. As an alternative, StarTech.com also offers an 12in Left Angle SATA cable (SATA12LA1), which provides the same simple installation as this left angled SATA cable, but allows the cable to connected to the SATA drive from the opposite direction.
More from the Manufacturer
More from the Manufacturer
Packaged Quantity
1 Each
Product Type
Data Transfer Cable
Technical Information
Cable Type
SATA
Cable Length
30.48 cm
Connector Type on First End
SATA 3.0
Connector on First End Details
7-pin SATA 3.0
Connector Type on Second End
SATA 3.0
Connector on Second End Details
7-pin SATA 3.0
Conductor
Copper
Device Supported
Server
American Wire Gauge
26 AWG
Data Transfer Rate
6 Gbit/s
Features
90° Angled Connector
Physical Characteristics
Color Family
Red
Product Color
Red
Jacket Material
Polyvinyl Chloride (PVC)
Weight (Approximate)
9.7 g
Shipping Height
7.11 mm
Shipping Width
124.97 mm
Miscellaneous
Environmentally Friendly
Yes
Delivery Options
Next Working Day Delivery
Pre 12 Next Working Day Delivery
Weekend Delivery - Saturday & Sunday
Economy Delivery
Economy delivery is available on all orders of any value being shipped within the UK.
Similar products
Lindy 0.7m Serial ATA Internal Cable SATA 7 Pin
10+ in stock
Akasa PROSLIM 50 cm SATA 3.0  Data Transfer Cable for Hard Drive, Motherboard, Optical Drive
Only 2 left in stock
StarTech.com 18in SATA to Left Angle SATA Serial ATA Cable - F/F - 1 x Male SATA - 1 x SATA - Red
Only 5 left in stock
StarTech.com 36in Slimline SATA to SATA with LP4 Power Cable Adapter - Female SATA - Female SATA
10+ in stock
Reviews of the StarTech.com 12in SATA to Right Angle SATA Serial ATA Cable - SATA - SATA
Get the latest from Novatech
Contact Novatech
  • Technical Support
  • Sales
  • Customer Services
  • Complaint Policy
  • Our Showroom
  • Get in touch (webmaster)
  • Forum
About Novatech
  • Careers at Novatech
  • Who we are & What we do
  • Why Buy From Us
  • Trust Pilot Reviews
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Novatech & WEEE Regulations
  • Quality & Environmental Policy
  • Modern Slavery Statement
  • COVID-19 Risk Assessment Policy
  • Carbon Reduction Plan
Your Account
  • Login / Register
  • Track an Order
  • Terms & Conditions
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Cookie preferences
Services
  • Affiliates
  • Trading Schemes
  • Payment Methods
  • Finance Options
Head Office - Novatech Ltd, Harbour House, Hamilton Road, Cosham, Portsmouth, PO6 4PU
product image
StarTech.com 12in SATA to Right Angle SATA Serial ATA Cable - SATA - SATA