Manf.Code: 25SAT35HDD
Finance options
Low Rate 14.9% Finance
Spread the cost of your purchase with a low rate 14.9% APR over 12, 24, 36 or 48 months.
  • Delivery Info
StarTech.com 2.5" to 3.5" SATA Aluminum Hard Drive Adapter Enclosure with SSD/HDD Height up to 12.5mm - 1 x Total Bay overview
Manufacturer Part Number
25SAT35HDD
Product Name
2.5" to 3.5" SATA HDD/SSD Enclosure
Marketing Information
The 25SAT35HDD 2.5" to 3.5" hard drive adapter enclosure turns a 2.5" SATA hard drive (HDD) or solid state drive (SSD) into a 3.5" drive.
The adapter enclosure lets you substitute a 3.5" hard drive for a 2.5" SSD/HDD in any application that would typically require a 3.5" drive, such as desktop chassis, backplane, or docking station. The enclosure has the same dimensions as a standard 3.5" hard drive, including mounting points, and SATA connector locations.
With support for drives up to 12.5mm in height, and high-capacity SATA I/II/III drives (tested up to 1TB) this HDD adapter ensures compatibility with virtually any 2.5" SATA hard drive or solid state drive.
The 25SAT35HDD is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
Packaged Quantity
1
Product Type
Drive Bay Adapter
Technical Information
Number of Hard Drives Supported
1
Number of Hard Drives Installed
No
Number of Solid State Drive Supported
Number of Solid State Drive Installed
No
I/O Expansions
Number of Total Expansion Bays
Number of 2.5" Bays
Network & Communication
Wireless LAN
Interfaces/Ports
Drive Interface
SATA/600
Host Interface
Serial ATA/600
Physical Characteristics
Color Family
Black
Product Color
Black
Product Material
Plastic
Form Factor
Internal
Compatible Drive Bay Width
3.5"
Height
35.6 mm
Width
101.6 mm
Depth
144.8 mm
Weight (Approximate)
260 g
Miscellaneous
Package Contents
  • 1 x SATA Data Cable
  • 1 x Screw kit
  • 1 x Install Guide
Certifications & Standards
  • CE
  • FCC
Environmentally Friendly
Yes
Environmental Compliance
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Warranty
Limited Warranty
2 Year
Delivery Options
Next Working Day Delivery
Pre 12 Next Working Day Delivery
Weekend Delivery - Saturday & Sunday
Economy Delivery
Economy delivery is available on all orders of any value being shipped within the UK.
Similar products
StarTech.com USB 3.1 10 Gbps Enclosure for 2.5inch SATA Drives - Aluminum - 1 x Total Bay - 1 x 2.5inch Bay
StarTech.com USB 3.1 (10 Gbps) Enclosure for 2.5" SATA Drives - Aluminum - 1 x Total Bay - 1 x 2.5" Bay
Only 1 left in stock
Reviews of the StarTech.com 2.5" to 3.5" SATA Aluminum Hard Drive Adapter Enclosure with SSD/HDD Height up to 12.5mm - 1 x Total Bay
Get the latest from Novatech
Contact Novatech
  • Technical Support
  • Sales
  • Customer Services
  • Complaint Policy
  • Our Showroom
  • Get in touch (webmaster)
  • Forum
About Novatech
  • Careers at Novatech
  • Who we are & What we do
  • Why Buy From Us
  • Trust Pilot Reviews
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Novatech & WEEE Regulations
  • Quality & Environmental Policy
  • Modern Slavery Statement
  • COVID-19 Risk Assessment Policy
  • Carbon Reduction Plan
Your Account
  • Login / Register
  • Track an Order
  • Terms & Conditions
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Cookie preferences
Services
  • Affiliates
  • Trading Schemes
  • Payment Methods
  • Finance Options
Head Office - Novatech Ltd, Harbour House, Hamilton Road, Cosham, Portsmouth, PO6 4PU
product image
StarTech.com 2.5" to 3.5" SATA Aluminum Hard Drive Adapter Enclosure with SSD/HDD Height up to 12.5mm - 1 x Total Bay