Manf.Code: S25SLOTR
Finance options
Low Rate 14.9% Finance
Spread the cost of your purchase with a low rate 14.9% APR over 12, 24, 36 or 48 months.
  • Delivery Info
StarTech.com 2.5in SATA Removable Hard Drive Bay for PC Expansion Slot - 1 x Total Bay - 1 x 2.5 Bay overview
Manufacturer
StarTech.com
Manufacturer Part Number
S25SLOTR
Brand Name
StarTech.com
Product Name
2.5in SATA Removable HDD Bay for PC Slot
Marketing Information
The S25SLOTR Trayless Hard Drive Rack can be installed into an available (full profile) PCI expansion card slot, providing easy access to a bare 2.5" SATA hard drive or solid state drive (SSD) from the rear panel of a computer case.
Once installed in a PCI slot (and accompanying rear panel bracket), installing a 2.5" SATA HDD is as simple as inserting it into the trayless rack. To remove the hard drive, simply hit the eject button to unlock the access door, allowing the drive to be pulled out of the computer without having to dismount the drive.
More from the Manufacturer
More from the Manufacturer
Packaged Quantity
1
Product Type
Drive Slot Adapter
Technical Information
Number of Hard Drives Supported
1
Number of Hard Drives Installed
No
Number of Solid State Drive Supported
Number of Solid State Drive Installed
No
Controllers
Controller Type
Serial ATA/600
I/O Expansions
Number of Total Expansion Bays
Number of 2.5" Bays
Network & Communication
Wireless LAN
Interfaces/Ports
Drive Interface
SATA/600
Host Interface
Serial ATA/600
Physical Characteristics
Color Family
Black
Product Color
Black
Product Material
Steel
Form Factor
Internal
Height
119.4 mm
Width
20.3 mm
Depth
144.8 mm
Weight (Approximate)
167.3 g
Miscellaneous
Additional Information
  • Utilize a free expansion card slot to add a removable 2.5" SATA hard drive bay
  • Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support
Certifications & Standards
  • CE
  • FCC
Environmentally Friendly
Yes
Environmental Compliance
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Warranty
Limited Warranty
2 Year
Delivery Options
Next Working Day Delivery
Pre 12 Next Working Day Delivery
Weekend Delivery - Saturday & Sunday
Economy Delivery
Economy delivery is available on all orders of any value being shipped within the UK.
Similar products
StarTech.com USB 3.1 10 Gbps Enclosure for 2.5inch SATA Drives - Aluminum - 1 x Total Bay - 1 x 2.5inch Bay
StarTech.com USB 3.1 (10 Gbps) Enclosure for 2.5" SATA Drives - Aluminum - 1 x Total Bay - 1 x 2.5" Bay
Only 1 left in stock
Reviews of the StarTech.com 2.5in SATA Removable Hard Drive Bay for PC Expansion Slot - 1 x Total Bay - 1 x 2.5 Bay
Get the latest from Novatech
Contact Novatech
  • Technical Support
  • Sales
  • Customer Services
  • Complaint Policy
  • Our Showroom
  • Get in touch (webmaster)
  • Forum
About Novatech
  • Careers at Novatech
  • Who we are & What we do
  • Why Buy From Us
  • Trust Pilot Reviews
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Novatech & WEEE Regulations
  • Quality & Environmental Policy
  • Modern Slavery Statement
  • COVID-19 Risk Assessment Policy
  • Carbon Reduction Plan
Your Account
  • Login / Register
  • Track an Order
  • Terms & Conditions
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Cookie preferences
Services
  • Affiliates
  • Trading Schemes
  • Payment Methods
  • Finance Options
Head Office - Novatech Ltd, Harbour House, Hamilton Road, Cosham, Portsmouth, PO6 4PU
product image
StarTech.com 2.5in SATA Removable Hard Drive Bay for PC Expansion Slot - 1 x Total Bay - 1 x 2.5 Bay