Manf.Code: SAT2MSAT25
Finance options
Low Rate 14.9% Finance
Spread the cost of your purchase with a low rate 14.9% APR over 12, 24, 36 or 48 months.
  • Delivery Info
StarTech.com 2.5in SATA to Mini SATA SSD Adapter Enclosure - 1 x Total Bay - 1 x 2.5 Bay - Serial ATA overview
Manufacturer
StarTech.com
Manufacturer Part Number
SAT2MSAT25
Brand Name
StarTech.com
Product Name
2.5in SATA to Mini SATA SSD Adapter Enclosure
Marketing Information
The SAT2MSAT25 2.5in SATA to Mini SATA SSD Adapter Enclosure turns an mSATA (Mini SATA) mini-SSD into a standard 2.5in SATA SSD for use anywhere a 2.5in SATA drive can be used.
Featuring all of the standard mounting points that a normal 2.5in hard drive uses, the converter can be installed into External Hard Drive Enclosures, Hard Drive Docking Stations or into desktop or laptop computers. The enclosure also features a unique design that enables seamless data pass-through with no conversion bottlenecks, enabling the mSATA drive to work as fast as it's allowed by the host system/interface.
More from the Manufacturer
More from the Manufacturer
Packaged Quantity
1 Each
Product Type
mSATA to SATA Adapter
Physical Characteristics
Color Family
Silver
Product Color
Silver
Product Material
Aluminium
Height
7.6 mm
Width
71.1 mm
Length
99.1 mm
Weight (Approximate)
51 g
Miscellaneous
Additional Information
  • Drive Connectors: 1 - mSATA (52 pin, Mini SATA) Slot
  • Host Connectors: 1 - SATA Data & Power Combo (7+15 pin)
  • Interface: SATA
  • Number of Drives: 1
  • Compatible Drive Types: mSATA (Mini SATA)
  • Drive Installation: Fixed
Certifications & Standards
  • FCC
  • CE
Country of Origin
Taiwan
Environmentally Friendly
Yes
Environmental Compliance
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Warranty
Limited Warranty
2 Year
Delivery Options
Next Working Day Delivery
Pre 12 Next Working Day Delivery
Weekend Delivery - Saturday & Sunday
Economy Delivery
Economy delivery is available on all orders of any value being shipped within the UK.
Similar products
StarTech.com USB 3.1 10 Gbps Enclosure for 2.5inch SATA Drives - Aluminum - 1 x Total Bay - 1 x 2.5inch Bay
StarTech.com USB 3.1 (10 Gbps) Enclosure for 2.5" SATA Drives - Aluminum - 1 x Total Bay - 1 x 2.5" Bay
Only 1 left in stock
Reviews of the StarTech.com 2.5in SATA to Mini SATA SSD Adapter Enclosure - 1 x Total Bay - 1 x 2.5 Bay - Serial ATA
Get the latest from Novatech
Contact Novatech
  • Technical Support
  • Sales
  • Customer Services
  • Complaint Policy
  • Our Showroom
  • Get in touch (webmaster)
  • Forum
About Novatech
  • Careers at Novatech
  • Who we are & What we do
  • Why Buy From Us
  • Trust Pilot Reviews
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Novatech & WEEE Regulations
  • Quality & Environmental Policy
  • Modern Slavery Statement
  • COVID-19 Risk Assessment Policy
  • Carbon Reduction Plan
Your Account
  • Login / Register
  • Track an Order
  • Terms & Conditions
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Cookie preferences
Services
  • Affiliates
  • Trading Schemes
  • Payment Methods
  • Finance Options
Head Office - Novatech Ltd, Harbour House, Hamilton Road, Cosham, Portsmouth, PO6 4PU
product image
StarTech.com 2.5in SATA to Mini SATA SSD Adapter Enclosure - 1 x Total Bay - 1 x 2.5 Bay - Serial ATA