Manf.Code: 25SATSAS35
Finance options
Low Rate 14.9% Finance
Spread the cost of your purchase with a low rate 14.9% APR over 12, 24, 36 or 48 months.
  • Delivery Info
StarTech.com 2.5in SATA/SAS SSD/HDD to 3.5in SATA Hard Drive Converter - Black overview
Manufacturer Part Number
25SATSAS35
Product Name
2.5in SATA/SAS SSD/HDD to 3.5in SATA Hard Drive Converter
Marketing Information
Suitable for drives with a height of up to 15mm, virtually any 2.5-inch SATA or SAS hard drive can be made to look and function like a 3.5-inch hard drive. The drive converter includes mounting holes along the side and base, allowing you to mount the drive if needed, into a compatible system.
Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
More from the Manufacturer
More from the Manufacturer
Packaged Quantity
1
Product Type
Drive Bay Adapter
Technical Information
Number of Hard Drives Supported
1
Number of Hard Drives Installed
No
Number of Solid State Drive Supported
Number of Solid State Drive Installed
No
I/O Expansions
Number of Total Expansion Bays
Number of 2.5" Bays
Network & Communication
Wireless LAN
Interfaces/Ports
Drive Interface
SATA/600
Host Interface
Serial ATA/600
Physical Characteristics
Color Family
Black
Product Color
Black
Product Material
Plastic
Cooling Fan
Form Factor
Internal
Compatible Drive Bay Width
3.5"
Height
25.4 mm
Width
99.1 mm
Depth
144.8 mm
Weight (Approximate)
136 g
Miscellaneous
Additional Information
  • A trayless design and support for 15mm drives enables quick and easy install/removal of drives, including newer high capacity drives
  • Uses standard 3.5" form factor mounting points, along with 3 mounting points on the sides, for compatibility with some OEM branded systems, such as Dell
  • Can be mounted into a 3.5" front bay as a 2.5" HDD Mobile Rack or treated as a regular 3.5" hard drive
Certifications & Standards
  • FCC
  • CE
Environmentally Friendly
Yes
Environmental Compliance
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Warranty
Limited Warranty
2 Year
Delivery Options
Next Working Day Delivery
Pre 12 Next Working Day Delivery
Weekend Delivery - Saturday & Sunday
Economy Delivery
Economy delivery is available on all orders of any value being shipped within the UK.
Similar products
StarTech.com USB 3.1 10 Gbps Enclosure for 2.5inch SATA Drives - Aluminum - 1 x Total Bay - 1 x 2.5inch Bay
StarTech.com USB 3.1 (10 Gbps) Enclosure for 2.5" SATA Drives - Aluminum - 1 x Total Bay - 1 x 2.5" Bay
Only 1 left in stock
Reviews of the StarTech.com 2.5in SATA/SAS SSD/HDD to 3.5in SATA Hard Drive Converter - Black
Get the latest from Novatech
Contact Novatech
  • Technical Support
  • Sales
  • Customer Services
  • Complaint Policy
  • Our Showroom
  • Get in touch (webmaster)
  • Forum
About Novatech
  • Careers at Novatech
  • Who we are & What we do
  • Why Buy From Us
  • Trust Pilot Reviews
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Novatech & WEEE Regulations
  • Quality & Environmental Policy
  • Modern Slavery Statement
  • COVID-19 Risk Assessment Policy
  • Carbon Reduction Plan
Your Account
  • Login / Register
  • Track an Order
  • Terms & Conditions
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Cookie preferences
Services
  • Affiliates
  • Trading Schemes
  • Payment Methods
  • Finance Options
Head Office - Novatech Ltd, Harbour House, Hamilton Road, Cosham, Portsmouth, PO6 4PU
product image
StarTech.com 2.5in SATA/SAS SSD/HDD to 3.5in SATA Hard Drive Converter - Black