Manf.Code: HDDSLEV25
Finance options
Low Rate 14.9% Finance
Spread the cost of your purchase with a low rate 14.9% APR over 12, 24, 36 or 48 months.
  • Delivery Info
StarTech.com 2.5in Silicone Laptop Hard Drive Protector Sleeve with Connector Cap - Silicone - Clear overview
Manufacturer
StarTech.com
Manufacturer Part Number
HDDSLEV25
Brand Name
StarTech.com
Product Name
2.5in Silicone Laptop Hard Drive Protector Sleeve with Connector Cap
Marketing Information
This silicone hard drive protector sleeve provides a layer of sturdy protection against potential shock/impact damage for your uninstalled 2.5in hard drives.
This versatile hard drive sleeve offers the flexibility to fit most IDE and SATA/SAS 2.5in HDDs. The silicon sleeve features a tip cover that's specifically designed to protect the hard drive interface ports during transportation, but can be removed for installation.
More from the Manufacturer
More from the Manufacturer
Packaged Quantity
1 Each
Product Type
Hard Disk Case
Product Information
Style
Sleeve
Case Component
Hard Drive
Physical Characteristics
Color Family
Clear
Product Color
Clear
Product Material
Silicone
Height
5.1 mm
Width
73.7 mm
Length
104.1 mm
Weight (Approximate)
22.7 g
Miscellaneous
Environmentally Friendly
Yes
Environmental Compliance
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Warranty
Limited Warranty
2 Year
Delivery Options
Next Working Day Delivery
Pre 12 Next Working Day Delivery
Weekend Delivery - Saturday & Sunday
Economy Delivery
Economy delivery is available on all orders of any value being shipped within the UK.
Similar products
StarTech.com USB 3.1 10 Gbps Enclosure for 2.5inch SATA Drives - Aluminum - 1 x Total Bay - 1 x 2.5inch Bay
StarTech.com USB 3.1 (10 Gbps) Enclosure for 2.5" SATA Drives - Aluminum - 1 x Total Bay - 1 x 2.5" Bay
Only 1 left in stock
Reviews of the StarTech.com 2.5in Silicone Laptop Hard Drive Protector Sleeve with Connector Cap - Silicone - Clear
Get the latest from Novatech
Contact Novatech
  • Technical Support
  • Sales
  • Customer Services
  • Complaint Policy
  • Our Showroom
  • Get in touch (webmaster)
  • Forum
About Novatech
  • Careers at Novatech
  • Who we are & What we do
  • Why Buy From Us
  • Trust Pilot Reviews
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Novatech & WEEE Regulations
  • Quality & Environmental Policy
  • Modern Slavery Statement
  • COVID-19 Risk Assessment Policy
  • Carbon Reduction Plan
Your Account
  • Login / Register
  • Track an Order
  • Terms & Conditions
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Cookie preferences
Services
  • Affiliates
  • Trading Schemes
  • Payment Methods
  • Finance Options
Head Office - Novatech Ltd, Harbour House, Hamilton Road, Cosham, Portsmouth, PO6 4PU
product image
StarTech.com 2.5in Silicone Laptop Hard Drive Protector Sleeve with Connector Cap - Silicone - Clear