Manf.Code: HSB220SAT25B
Finance options
Low Rate 14.9% Finance
Spread the cost of your purchase with a low rate 14.9% APR over 12, 24, 36 or 48 months.
  • Delivery Info
StarTech.com 2 Drive 2.5in Trayless Hot Swap SATA Mobile Rack Backplane - 2 x Total Bay - 2 x 2.5 Bay overview
Manufacturer
StarTech.com
Manufacturer Part Number
HSB220SAT25B
Brand Name
StarTech.com
Product Name
2 Drive 2.5in Trayless Hot Swap SATA Mobile Rack Backplane
Marketing Information
This 3.5in SATA hard drive hot-swap bay allows you to install two 2.5in SATA hard drives (HDD) or solid state drives (SSD) in an available/unused 3.5in floppy drive bay.
More from the Manufacturer
More from the Manufacturer
Packaged Quantity
1
Product Type
Drive Enclosure
Technical Information
Number of Hard Drives Supported
2
Number of Hard Drives Installed
No
Number of Solid State Drive Supported
2
Number of Solid State Drive Installed
No
Controllers
Controller Type
Serial ATA
I/O Expansions
Number of Total Expansion Bays
Number of 2.5" Bays
Network & Communication
Wireless LAN
Interfaces/Ports
Drive Interface
SATA/600
Host Interface
Serial ATA/600
Physical Characteristics
Color Family
Black
Product Color
Black
Product Material
Aluminium
Form Factor
Internal
Compatible Drive Bay Width
3.5"
Height
22.9 mm
Width
101.6 mm
Depth
134.6 mm
Weight (Approximate)
286.3 g
Miscellaneous
Additional Information
  • Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support
Environmentally Friendly
Yes
Environmental Compliance
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Warranty
Limited Warranty
2 Year
Delivery Options
Next Working Day Delivery
Pre 12 Next Working Day Delivery
Weekend Delivery - Saturday & Sunday
Economy Delivery
Economy delivery is available on all orders of any value being shipped within the UK.
Similar products
StarTech.com USB 3.1 10 Gbps Enclosure for 2.5inch SATA Drives - Aluminum - 1 x Total Bay - 1 x 2.5inch Bay
StarTech.com USB 3.1 (10 Gbps) Enclosure for 2.5" SATA Drives - Aluminum - 1 x Total Bay - 1 x 2.5" Bay
Only 1 left in stock
Reviews of the StarTech.com 2 Drive 2.5in Trayless Hot Swap SATA Mobile Rack Backplane - 2 x Total Bay - 2 x 2.5 Bay
Get the latest from Novatech
Contact Novatech
  • Technical Support
  • Sales
  • Customer Services
  • Complaint Policy
  • Our Showroom
  • Get in touch (webmaster)
  • Forum
About Novatech
  • Careers at Novatech
  • Who we are & What we do
  • Why Buy From Us
  • Trust Pilot Reviews
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Novatech & WEEE Regulations
  • Quality & Environmental Policy
  • Modern Slavery Statement
  • COVID-19 Risk Assessment Policy
  • Carbon Reduction Plan
Your Account
  • Login / Register
  • Track an Order
  • Terms & Conditions
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Cookie preferences
Services
  • Affiliates
  • Trading Schemes
  • Payment Methods
  • Finance Options
Head Office - Novatech Ltd, Harbour House, Hamilton Road, Cosham, Portsmouth, PO6 4PU
product image
StarTech.com 2 Drive 2.5in Trayless Hot Swap SATA Mobile Rack Backplane - 2 x Total Bay - 2 x 2.5 Bay