Manf.Code: PLATE9M2P16
Finance options
Low Rate 14.9% Finance
Spread the cost of your purchase with a low rate 14.9% APR over 12, 24, 36 or 48 months.
  • Delivery Info
StarTech.com 2 Port 16in DB9 Serial Port Bracket to 10 Pin Header - Serial/IDC for Motherboard, POS Device - 16" - 1 Pack - 2 x IDC Female Motherboard - 2 x DB-9 Mal overview
Manufacturer
StarTech.com
Manufacturer Part Number
PLATE9M2P16
Brand Name
StarTech.com
Product Name
2 Port 16in DB9 Serial Port Bracket to 10 Pin Header
Marketing Information
More from the Manufacturer
More from the Manufacturer
Packaged Quantity
1 Each
Product Type
Data Transfer Cable
Technical Information
Cable Type
IDC/Serial
Cable Length
40.64 cm
Connector Type on First End
IDC - Female
Connector on First End Details
2 x 10-pin IDC - Female
Connector Type on Second End
DB-9 Serial - Male
Connector on Second End Details
2 x 9-pin DB-9 Serial - Male
Conductor
Copper
Device Supported
PC
American Wire Gauge
28 AWG
Physical Characteristics
Color Family
Grey
Product Color
Grey
Weight (Approximate)
48.2 g
Shipping Height
219.96 mm
Shipping Width
128.02 mm
Miscellaneous
Environmentally Friendly
Yes
Delivery Options
Next Working Day Delivery
Pre 12 Next Working Day Delivery
Weekend Delivery - Saturday & Sunday
Economy Delivery
Economy delivery is available on all orders of any value being shipped within the UK.
Similar products
StarTech.com 16in 40cm 9 Pin Serial Male to 10 Pin Motherboard Header Slot Plate
Only 5 left in stock
Reviews of the StarTech.com 2 Port 16in DB9 Serial Port Bracket to 10 Pin Header - Serial/IDC for Motherboard, POS Device - 16" - 1 Pack - 2 x IDC Female Motherboard - 2 x DB-9 Mal
Get the latest from Novatech
Contact Novatech
  • Technical Support
  • Sales
  • Customer Services
  • Complaint Policy
  • Our Showroom
  • Get in touch (webmaster)
  • Forum
About Novatech
  • Careers at Novatech
  • Who we are & What we do
  • Why Buy From Us
  • Trust Pilot Reviews
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Novatech & WEEE Regulations
  • Quality & Environmental Policy
  • Modern Slavery Statement
  • COVID-19 Risk Assessment Policy
  • Carbon Reduction Plan
Your Account
  • Login / Register
  • Track an Order
  • Terms & Conditions
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Cookie preferences
Services
  • Affiliates
  • Trading Schemes
  • Payment Methods
  • Finance Options
Head Office - Novatech Ltd, Harbour House, Hamilton Road, Cosham, Portsmouth, PO6 4PU
product image
StarTech.com 2 Port 16in DB9 Serial Port Bracket to 10 Pin Header - Serial/IDC for Motherboard, POS Device - 16" - 1 Pack - 2 x IDC Female Motherboard - 2 x DB-9 Mal