Manf.Code: SV231DPDDUA2
Finance options
Low Rate 14.9% Finance
Spread the cost of your purchase with a low rate 14.9% APR over 12, 24, 36 or 48 months.
  • Delivery Info
StarTech.com 2 Port DisplayPort Dual-Monitor KVM Switch - DisplayPort KVM - 4K 60 Hz overview
Manufacturer
StarTech.com
Manufacturer Part Number
SV231DPDDUA2
Brand Name
StarTech.com
Product Name
2 Port DisplayPort Dual-Monitor KVM Switch - DisplayPort KVM - 4K 60 Hz
Marketing Information
Maximize productivity with dual video
Astonishing picture quality
The dual DisplayPort KVM switch supports resolutions up to Ultra HD 4K at 60Hz, and can drive two large DP displays with ease. This makes it the ideal solution for creating workstations where high-quality imaging is critical, such as for graphic design.
Complete multimedia control
The KVM switch features auxiliary 3.5 mm audio ports that let you share independent analog audio, from each of your connected computers, with your desktop speaker set. With independent audio support, along with dual 4K DP video, you getfull multimedia control between different computers which makes this the perfect KVM switch for creative professional applications such as video and sound design or editing.
Convenient peripheral sharing
Packaged Quantity
1
Product Type
KVM Switchbox
Technical Information
Number of Computers Supported
2
Number of Local Users Supported
1
Features
LED Indicator
Video
Graphic Mode
4K
Maximum Video Resolution
3840 x 2160
Interfaces/Ports
USB
Yes
USB Standard
USB 2.0
USB 2.0
Yes
DisplayPort
Number of USB Ports
6
Number of DisplayPorts
6
Power Description
Input Current
600 mA
Input Voltage
230 V AC
Input Voltage Range
100V AC to 240V AC
Physical Characteristics
Color Family
Black
Product Color
Black
Form Factor
Desktop
Height
58.4 mm
Width
160 mm
Depth
99.1 mm
Weight (Approximate)
734.3 g
Miscellaneous
Environmentally Friendly
Environmental Compliance
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin
Taiwan
TAA Compliant
Warranty
Limited Warranty
2 Year
Delivery Options
Next Working Day Delivery
Pre 12 Next Working Day Delivery
Weekend Delivery - Saturday & Sunday
Economy Delivery
Economy delivery is available on all orders of any value being shipped within the UK.
Similar products
Reviews of the StarTech.com 2 Port DisplayPort Dual-Monitor KVM Switch - DisplayPort KVM - 4K 60 Hz
Get the latest from Novatech
Contact Novatech
  • Technical Support
  • Sales
  • Customer Services
  • Complaint Policy
  • Our Showroom
  • Get in touch (webmaster)
  • Forum
About Novatech
  • Careers at Novatech
  • Who we are & What we do
  • Why Buy From Us
  • Trust Pilot Reviews
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Novatech & WEEE Regulations
  • Quality & Environmental Policy
  • Modern Slavery Statement
  • COVID-19 Risk Assessment Policy
  • Carbon Reduction Plan
Your Account
  • Login / Register
  • Track an Order
  • Terms & Conditions
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Cookie preferences
Services
  • Affiliates
  • Trading Schemes
  • Payment Methods
  • Finance Options
Head Office - Novatech Ltd, Harbour House, Hamilton Road, Cosham, Portsmouth, PO6 4PU
product image
StarTech.com 2 Port DisplayPort Dual-Monitor KVM Switch - DisplayPort KVM - 4K 60 Hz