Manf.Code: EC1394B2
Finance options
Low Rate 14.9% Finance
Spread the cost of your purchase with a low rate 14.9% APR over 12, 24, 36 or 48 months.
Manufacturer
StarTech.com
Manufacturer Part Number
EC1394B2
Brand Name
StarTech.com
Product Name
2 Port ExpressCard FireWire Adapter Card
Marketing Information
This 2 Port ExpressCard FireWire Adapter Card adds two 1394b FireWire ports to a laptop computer, providing a cost-effective way to add IEEE 1394A and IEEE 1394B FireWire devices even if the laptop doesn't have a built-in FireWire 400 or FireWire 800 port.
More from the Manufacturer
More from the Manufacturer
Packaged Quantity
1
Product Type
FireWire Adapter
Technical Information
Host Interface
ExpressCard
Media & Performance
Data Transfer Rate
800 MB/s
Interfaces/Ports
Total Number of FireWire/i.LINK Ports
2
Number of FireWire/i.LINK 800 Ports
2
Physical Characteristics
Form Factor
Plug-in Card
Width
34 mm
Depth
119.9 mm
Thickness
20.1 mm
Weight (Approximate)
30.1 g
Miscellaneous
Additional Information
  • Add 2 FireWire800 ports to a laptop computer with either a 34mm or 54mm ExpressCard slot