Manf.Code: VS221HDQ
Finance options
Low Rate 14.9% Finance
Spread the cost of your purchase with a low rate 14.9% APR over 12, 24, 36 or 48 months.
Manufacturer
StarTech.com
Manufacturer Part Number
VS221HDQ
Brand Name
StarTech.com
Product Name
2 Port HDMI Switch w/ Automatic and Priority Switching - 1080p
Marketing Information
Seamless Signal Selection
Effortless Control
Versatile Switching Options
Enjoy hassle-free operation with three different switching modes:
More from the Manufacturer
More from the Manufacturer
Packaged Quantity
1
Product Type
Audio/Video Switchbox
Technical Information
Connectivity Technology
Cable
Number of Input Devices Supported
2
Device Supported
Gaming Console
Number of Displays Supported
1
Video
Graphics Modes
Full HD
Maximum Video Resolution
1920 x 1200
Interfaces/Ports
HDMI In
Yes
HDMI Out
Yes
Number of HDMI Inputs
2
Number of HDMI Outputs
Media & Performance
Maximum Operating Distance
10 m
Power Description
Input Voltage
220 V AC
Physical Characteristics
Color Family
Black
Product Color
Black
Product Material
Plastic
Form Factor
Rack-mountable
Height
20 mm
Width
65 mm
Depth
156 mm