Manf.Code: CABSHELF22
Finance options
Low Rate 14.9% Finance
Spread the cost of your purchase with a low rate 14.9% APR over 12, 24, 36 or 48 months.
  • Delivery Info
StarTech.com 2U 22in Rack Mount Cantilever Shelf - Fixed Server Rack Cabinet Shelf - 50lbs / 22kg overview
Manufacturer
StarTech.com
Manufacturer Part Number
CABSHELF22
Brand Name
StarTech.com
Product Line
Universal
Product Model
CABSHELF22
Product Name
2U 22in Depth Fixed Rack Mount Shelf - 50lbs / 22kg
Marketing Information
The CABSHELF22 2U 22in Depth Fixed Rack Mount Shelf lets you add a compact, 2U shelf to virtually any standard 19-inch server rack or cabinet with front mount options.This TAA compliant product adheres to the requirements of the US Federal Trade Agreements Act (TAA), allowing government GSA Schedule purchases.
Backed by a StarTech.com Lifetime warranty.
More from the Manufacturer
More from the Manufacturer
Packaged Quantity
1 Each
Product Type
Rack Shelf
Technical Information
Application/Usage
A/V Equipment
Physical Characteristics
Form Factor
Rack-mountable
Color Family
Black
Product Color
Black
Product Material
SPCC
Maximum Weight Capacity
22.68 kg
Height
88.9 mm
Width
482.6 mm
Depth
558.8 mm
Weight (Approximate)
3.72 kg
Rack Height
2U
Rack Width
482.60 mm
Miscellaneous
Package Contents
  • 2U 22in Depth Vented Rack Mount Shelf - 50lbs / 22kg
  • 4 x M6 Screws
  • 4 x M6 Cage Nuts
  • 1 x Instruction Manual
Additional Information
Front mount design
TAA Compliant
Yes
Environmentally Friendly
Yes
Environmental Compliance
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Warranty
Limited Warranty
Lifetime
Delivery Options
Next Working Day Delivery
Pre 12 Next Working Day Delivery
Weekend Delivery - Saturday & Sunday
Economy Delivery
Economy delivery is available on all orders of any value being shipped within the UK.
Similar products
Only 2 left in stock
APC by Schneider Electric Basic PDU - Basic - IEC 60320 C14 - 15 A - 100 V AC Output - Rack-mountable
Only 1 left in stock
Reviews of the StarTech.com 2U 22in Rack Mount Cantilever Shelf - Fixed Server Rack Cabinet Shelf - 50lbs / 22kg
Get the latest from Novatech
Contact Novatech
  • Technical Support
  • Sales
  • Customer Services
  • Complaint Policy
  • Our Showroom
  • Get in touch (webmaster)
  • Forum
About Novatech
  • Careers at Novatech
  • Who we are & What we do
  • Why Buy From Us
  • Trust Pilot Reviews
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Novatech & WEEE Regulations
  • Quality & Environmental Policy
  • Modern Slavery Statement
  • COVID-19 Risk Assessment Policy
  • Carbon Reduction Plan
Your Account
  • Login / Register
  • Track an Order
  • Terms & Conditions
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Cookie preferences
Services
  • Affiliates
  • Trading Schemes
  • Payment Methods
  • Finance Options
Head Office - Novatech Ltd, Harbour House, Hamilton Road, Cosham, Portsmouth, PO6 4PU
product image
StarTech.com 2U 22in Rack Mount Cantilever Shelf - Fixed Server Rack Cabinet Shelf - 50lbs / 22kg