Manf.Code: FAN6X25TX3H
Finance options
Low Rate 14.9% Finance
Spread the cost of your purchase with a low rate 14.9% APR over 12, 24, 36 or 48 months.
  • Delivery Info
StarTech.com 60x25mm High Air Flow Dual Ball Bearing Computer Case Fan w/ TX3 - 60 mm - 5000 rpm overview
Manufacturer
StarTech.com
Manufacturer Part Number
FAN6X25TX3H
Brand Name
StarTech.com
Product Name
60x25mm High Air Flow Computer Case Fan
Marketing Information
More from the Manufacturer
More from the Manufacturer
Packaged Quantity
1 Each
Product Type
Cooling Fan
Fan Information
Number of Fans
1
Fan Bearing Type
Ball Bearing
Fan Speed (Max)
5000 rpm
Maximum Airflow
45.24m³/h
Noise Levels (A-Weighted)
30 dB(A)
Interfaces/Ports
Connectors
3-pin TX3
Power Description
Input Voltage
12 V DC
Physical Characteristics
Color Family
Black
Product Color
Black
Product Material
Plastic
Maximum Fan Diameter
60 mm
Height
25.4 mm
Width
61 mm
Weight (Approximate)
25.5 g
Miscellaneous
Additional Information
Applications/Solutions:
  • Replaces a non-functional or a noisy fan in a PC
Features:
  • Dual Ball Bearings in the cooling fan provides increased airflow, reliability and longer life
  • Fan speed monitoring
Warranty
Limited Warranty
2 Year
Delivery Options
Next Working Day Delivery
Pre 12 Next Working Day Delivery
Weekend Delivery - Saturday & Sunday
Economy Delivery
Economy delivery is available on all orders of any value being shipped within the UK.
Similar products
Reviews of the StarTech.com 60x25mm High Air Flow Dual Ball Bearing Computer Case Fan w/ TX3 - 60 mm - 5000 rpm
Get the latest from Novatech
Contact Novatech
  • Technical Support
  • Sales
  • Customer Services
  • Complaint Policy
  • Our Showroom
  • Get in touch (webmaster)
  • Forum
About Novatech
  • Careers at Novatech
  • Who we are & What we do
  • Why Buy From Us
  • Trust Pilot Reviews
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Novatech & WEEE Regulations
  • Quality & Environmental Policy
  • Modern Slavery Statement
  • COVID-19 Risk Assessment Policy
  • Carbon Reduction Plan
Your Account
  • Login / Register
  • Track an Order
  • Terms & Conditions
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Cookie preferences
Services
  • Affiliates
  • Trading Schemes
  • Payment Methods
  • Finance Options
Head Office - Novatech Ltd, Harbour House, Hamilton Road, Cosham, Portsmouth, PO6 4PU
product image
StarTech.com 60x25mm High Air Flow Dual Ball Bearing Computer Case Fan w/ TX3 - 60 mm - 5000 rpm