Manf.Code: 25S22M2NGFFR
Finance options
Low Rate 14.9% Finance
Spread the cost of your purchase with a low rate 14.9% APR over 12, 24, 36 or 48 months.
  • Delivery Info
StarTech.com Dual M.2 NGFF SATA Adapter with RAID - 2x M.2 SSDs to 2.5in SATA (6Gbps) RAID Adapter Converter overview
Manufacturer
StarTech.com
Manufacturer Part Number
25S22M2NGFFR
Brand Name
StarTech.com
Product Name
Dual M.2 NGFF SATA Adapter With RAID
Marketing Information
Boost your system performance by enhancing the capacity, speed and security of your data storage. This two-drive M.2 to SATA adapter lets you install two M.2 solid-state drives in a single 2.5" drive bay and configure a powerful RAID array.
Build a RAID array to enhance system performance
Maximize file transfer speeds
Get dependable drive protection
The 25S22M2NGFFR is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
More from the Manufacturer
More from the Manufacturer
Packaged Quantity
1 Each
Product Type
M.2 to SATA Adapter
Physical Characteristics
Color Family
Dual Colour
Product Color
Silver
Height
7.6 mm
Width
71.1 mm
Depth
99.1 mm
Weight (Approximate)
53.9 g
Miscellaneous
Additional Information
  • Drive Connectors: 1 - SATA Data & Power Combo (7+15 pin)
  • Host Connectors: 2 - M.2 (SATA, B-Key, NGFF)
  • Operating Temperature: 0°C to 50°C (32°F to 122°F)
  • Storage Temperature: -10°C to 85°C (14°F to 185°F)
  • Humidity: 5% ~ 95% RH
  • Interface: SATA
  • Supported Drive Height(s): 2230; 2242; 2260; 2280
  • Number of Drives: 2
  • Drive Size: 22m - M.2 NGFF
  • Compatible Drive Types: M.2 (SATA, B-Key, NGFF)
  • Drive Installation: Fixed
  • Chipset ID: ASMedia - ASM1092R
  • Maximum Data Transfer Rate: 6Gbps
  • Type and Rate: SATA III (6 Gbps)
  • Port Multiplier: Yes
  • Hardware Raid Supported: Yes
  • MTBF: 500000
Certifications & Standards
  • CE
  • FCC
Country of Origin
Taiwan
TAA Compliant
Yes
Delivery Options
Next Working Day Delivery
Pre 12 Next Working Day Delivery
Weekend Delivery - Saturday & Sunday
Economy Delivery
Economy delivery is available on all orders of any value being shipped within the UK.
Similar products
Reviews of the StarTech.com Dual M.2 NGFF SATA Adapter with RAID - 2x M.2 SSDs to 2.5in SATA (6Gbps) RAID Adapter Converter
Get the latest from Novatech
Contact Novatech
  • Technical Support
  • Sales
  • Customer Services
  • Complaint Policy
  • Our Showroom
  • Get in touch (webmaster)
  • Forum
About Novatech
  • Careers at Novatech
  • Who we are & What we do
  • Why Buy From Us
  • Trust Pilot Reviews
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Novatech & WEEE Regulations
  • Quality & Environmental Policy
  • Modern Slavery Statement
  • COVID-19 Risk Assessment Policy
  • Carbon Reduction Plan
Your Account
  • Login / Register
  • Track an Order
  • Terms & Conditions
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Cookie preferences
Services
  • Affiliates
  • Trading Schemes
  • Payment Methods
  • Finance Options
Head Office - Novatech Ltd, Harbour House, Hamilton Road, Cosham, Portsmouth, PO6 4PU
product image
StarTech.com Dual M.2 NGFF SATA Adapter with RAID - 2x M.2 SSDs to 2.5in SATA (6Gbps) RAID Adapter Converter