Manf.Code: ARMDUAL30
Finance options
Low Rate 14.9% Finance
Spread the cost of your purchase with a low rate 14.9% APR over 12, 24, 36 or 48 months.
  • Delivery Info
StarTech.com Dual Monitor Mount w/ Full-Motion Arms - Stackable overview
Manufacturer
StarTech.com
Manufacturer Part Number
ARMDUAL30
Brand Name
StarTech.com
Product Model
ARMDUAL30
Product Name
Desk-Mount Dual Monitor Arm - Full Motion Articulating - Premium
Marketing Information
Horizontal or Vertical Setup
In a horizontal setup, the dual-monitor mount supports two monitors from 12" to 30". It's ideal for numerous uses including graphic design, photo editing and many others.
As a vertical monitor stand, the dual-monitor arm supports two monitors from 12" to 24". A stacked setup makes it easy to compare information on two screens without scrolling. Please note: To support two stacked 24" monitors, the height of each monitor (including the bezel around the display) cannot exceed 14" (35 cm).
Full-Motion Articulating Arms
Spring-Assisted Height Adjustment
Durable Construction
Tool-less Assembly
More from the Manufacturer
More from the Manufacturer
Packaged Quantity
1 Each
Product Type
Mounting Arm
Product Information
Device Supported
Monitor
Number of Displays Supported
2
Maximum Load Capacity
18 kg
Minimum Screen Size Supported
30.5 cm
Maximum Screen Size Supported
76.2 cm (30")
Features
Flexible
Minimum Extended Height
200.66 mm
Height Adjustable
Yes
Physical Characteristics
Color Family
Dual Colour
Product Color
Silver
Finishing
Silver
VESA Mount Compatible
Yes
Mounting Pattern
100 x 100
Product Material
Plastic
Height
45.2 cm
Width
61.7 cm
Length
47.5 cm
Weight (Approximate)
6.35 kg
Miscellaneous
Package Contents
  • 2 x M6 Allen Key
  • 2 x M3 Allen Key
  • 1 x Base Cushion
  • 2 x Spring Arms
  • 2 x Swivel Arms
  • 2 x VESA Monitor Mounts
  • 8 x Thumb Screws
  • 2 x Quick Release Cable Managers
  • 1 x Dual Mount
  • 1 x Instruction Manual
Application/Usage
Home Office
TAA Compliant
Environmentally Friendly
Environmental Compliance
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Warranty
Limited Warranty
10 Year
Delivery Options
Next Working Day Delivery
Pre 12 Next Working Day Delivery
Weekend Delivery - Saturday & Sunday
Economy Delivery
Economy delivery is available on all orders of any value being shipped within the UK.
Similar products
TV And Monitor Mount, Desk, Double-Link Arms, 2 screens, Screen Sizes: 10-32inch, Black
TV & Monitor Mount, Desk, Double-Link Arms, 2 screens, Screen Sizes: 10-32", Black
Only 1 left in stock
Amer Mounts AMR2CV Clamp Mount for Flat Panel Display - 15inch to 24inch Screen Support
Amer Mounts AMR2CV Clamp Mount for Flat Panel Display - 15" to 24" Screen Support