Manf.Code: 25SAT22MSAT
Finance options
Low Rate 14.9% Finance
Spread the cost of your purchase with a low rate 14.9% APR over 12, 24, 36 or 48 months.
  • Delivery Info
StarTech.com Dual mSATA SSD to 2.5" SATA RAID Adapter Converter - Serial ATA/600 Controller - SATA/600 overview
Manufacturer
StarTech.com
Manufacturer Part Number
25SAT22MSAT
Brand Name
StarTech.com
Product Name
Dual mSATA SSD to 2.5" SATA RAID Adapter Converter
Marketing Information
Vastly increase system performance by adding a dual mSATA SSD RAID array into any 2.5" SATA HDD application with the 25SAT22MSAT mSATA to SATA adapter.
Help protect the health of your drive with an open-frame design ensuring maximum heat dissipation.
The 25SAT22MSAT is backed by a StarTech.com 2-year warranty, and lifetime technical support.
More from the Manufacturer
More from the Manufacturer
Packaged Quantity
1 Each
Product Type
mSATA to SATA Adapter
Physical Characteristics
Color Family
Green
Product Color
Green
Product Material
Plastic
Height
7 mm
Width
70 mm
Length
97 mm
Weight (Approximate)
39 g
Miscellaneous
Package Contents
  • 1 x Mounting Screw Kit
  • 1 x Install Guide
Additional Information
  • Drive Connectors: 2 - mSATA (52 pin, Mini SATA)
  • Host Connectors: 1 - SATA Data & Power Combo (7+15 pin)