Manf.Code: PLATE25F16LP
Finance options
Low Rate 14.9% Finance
Spread the cost of your purchase with a low rate 14.9% APR over 12, 24, 36 or 48 months.
  • Delivery Info
StarTech.com Low Profile 16in Parallel Port Header Cable Adapter with Bracket - DB25 (F) to IDC26 - Grey overview
Manufacturer
StarTech.com
Manufacturer Part Number
PLATE25F16LP
Brand Name
StarTech.com
Product Name
DB-25/IDC Data Transfer Cable
Marketing Information
More from the Manufacturer
More from the Manufacturer
Packaged Quantity
1 Each
Product Type
Data Transfer Cable
Technical Information
Cable Type
DB-25/IDC
Cable Length
40.64 cm
Connector Type on First End
DB-25 Parallel - Female
Connector on First End Details
1 x 25-pin DB-25 Parallel - Female
Connector Type on Second End
IDC IDE - Female
Connector on Second End Details
1 x 26-pin IDC IDE - Female
Conductor
Copper
Device Supported
Motherboard
American Wire Gauge
28 AWG
Physical Characteristics
Color Family
Grey
Product Color
Grey
Jacket Material
Polyvinyl Chloride (PVC)
Weight (Approximate)
45.4 g
Shipping Height
219.96 mm
Shipping Width
128.02 mm
Delivery Options
Next Working Day Delivery
Pre 12 Next Working Day Delivery
Weekend Delivery - Saturday & Sunday
Economy Delivery
Economy delivery is available on all orders of any value being shipped within the UK.
Similar products
Reviews of the StarTech.com Low Profile 16in Parallel Port Header Cable Adapter with Bracket - DB25 (F) to IDC26 - Grey
Get the latest from Novatech
Contact Novatech
  • Technical Support
  • Sales
  • Customer Services
  • Complaint Policy
  • Our Showroom
  • Get in touch (webmaster)
  • Forum
About Novatech
  • Careers at Novatech
  • Who we are & What we do
  • Why Buy From Us
  • Trust Pilot Reviews
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Novatech & WEEE Regulations
  • Quality & Environmental Policy
  • Modern Slavery Statement
  • COVID-19 Risk Assessment Policy
  • Carbon Reduction Plan
Your Account
  • Login / Register
  • Track an Order
  • Terms & Conditions
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Cookie preferences
Services
  • Affiliates
  • Trading Schemes
  • Payment Methods
  • Finance Options
Head Office - Novatech Ltd, Harbour House, Hamilton Road, Cosham, Portsmouth, PO6 4PU
product image
StarTech.com Low Profile 16in Parallel Port Header Cable Adapter with Bracket - DB25 (F) to IDC26 - Grey