Manf.Code: SAT2M2NGFF25
Finance options
Low Rate 14.9% Finance
Spread the cost of your purchase with a low rate 14.9% APR over 12, 24, 36 or 48 months.
  • Delivery Info
StarTech.com M.2 SSD to 2.5in SATA III Adapter - NGFF Solid State Drive Converter with Protective Housing overview
Manufacturer
StarTech.com
Manufacturer Part Number
SAT2M2NGFF25
Brand Name
StarTech.com
Product Name
M.2 NGFF SSD to 2.5" SATA Adapter
Marketing Information
Vastly increase system performance by replacing your 2.5" SATA hard drive with an M.2 solid state drive, using the SAT2M2NGFF25M.2 SSD to SATA adapter.
The SAT2M2NGFF25 is backed by a StarTech.com 2-year warranty, and lifetime technical support.
More from the Manufacturer
More from the Manufacturer
Packaged Quantity
1 Each
Product Type
M.2 to SATA Adapter
Physical Characteristics
Color Family
Black
Product Color
Black
Product Material
Plastic
Height
9.8 mm
Width
68 mm
Length
98 mm
Weight (Approximate)
50 g
Miscellaneous
Package Contents
  • 1 x SSD mounting kit
  • 1 x Housing mounting kit
  • 1 x Mini screw driver
  • 1 x Instruction manual
Additional Information
  • Interface: SATA
  • Number of Drives: 1
  • Drive Installation: Fixed
  • Drive Connectors: 1 - M.2 (NGFF) Receptacle
  • Host Connectors: 1 - SATA Data & Power Combo (7+15 pin) Receptacle
  • Maximum Data Transfer Rate: 6 Gbps
  • Type and Rate: SATA III (6 Gbps)
Compatibility
M.2 Solid State Drives
  • 2242
Environmentally Friendly
Yes
Warranty
Limited Warranty
2 Year
Delivery Options
Next Working Day Delivery
Pre 12 Next Working Day Delivery
Weekend Delivery - Saturday & Sunday
Economy Delivery
Economy delivery is available on all orders of any value being shipped within the UK.
Similar products
StarTech.com USB 3.1 10 Gbps Enclosure for 2.5inch SATA Drives - Aluminum - 1 x Total Bay - 1 x 2.5inch Bay
StarTech.com USB 3.1 (10 Gbps) Enclosure for 2.5" SATA Drives - Aluminum - 1 x Total Bay - 1 x 2.5" Bay
Only 1 left in stock
Reviews of the StarTech.com M.2 SSD to 2.5in SATA III Adapter - NGFF Solid State Drive Converter with Protective Housing
Get the latest from Novatech
Contact Novatech
  • Technical Support
  • Sales
  • Customer Services
  • Complaint Policy
  • Our Showroom
  • Get in touch (webmaster)
  • Forum
About Novatech
  • Careers at Novatech
  • Who we are & What we do
  • Why Buy From Us
  • Trust Pilot Reviews
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Novatech & WEEE Regulations
  • Quality & Environmental Policy
  • Modern Slavery Statement
  • COVID-19 Risk Assessment Policy
  • Carbon Reduction Plan
Your Account
  • Login / Register
  • Track an Order
  • Terms & Conditions
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Cookie preferences
Services
  • Affiliates
  • Trading Schemes
  • Payment Methods
  • Finance Options
Head Office - Novatech Ltd, Harbour House, Hamilton Road, Cosham, Portsmouth, PO6 4PU
product image
StarTech.com M.2 SSD to 2.5in SATA III Adapter - NGFF Solid State Drive Converter with Protective Housing