Manf.Code: DKT30CHVSCPD
Finance options
Low Rate 14.9% Finance
Spread the cost of your purchase with a low rate 14.9% APR over 12, 24, 36 or 48 months.
  • Delivery Info
StarTech.com USB-C Multiport Adapter with HDMI and VGA overview
Manufacturer
StarTech.com
Manufacturer Part Number
DKT30CHVSCPD
Brand Name
StarTech.com
Product Name
Docking Station
Marketing Information
Connect to an external monitor
  • 4K HDMI (3840 x 2160p @ 30Hz) or VGA (1920 x 1200 @ 60Hz)
Charge your laptop and peripherals
With support for USB Power Delivery 3.0 (up to 85W), the USB-C multiport adapter lets you power and charge your laptop, and power your peripherals at the same time. PD 3.0 features Fast Role Swap to prevent USB data disruption when switching power sources (bus power and USB-C power adapter).
Connect USB devices
Connect your USB devices using the three USB 3.0 (Type-A) ports. Each USB port is a fast-charge and sync port, to ensure your tablet and smartphone are charged and ready. Each port offers 7.5W of charging power, with a combined total of 10W with all three ports in use.
SD/microSD card access
Access the SD and microSD slots at the same time, and easily move data from one card to the other.
Easy portability
For mobile use, the USB-C adapter is bus-powered and lightweight, with a wraparound USB-C cable.
DKT30CHVSCPD is backed by a StarTech.com 3-year warranty and free lifetime technical support.
More from the Manufacturer
More from the Manufacturer
Packaged Quantity
1 Each
Product Type
Docking Station
Technical Information
Connectivity Technology
Wired
Device Supported
Notebook
Interfaces/Ports
Host Interface
USB Type C
Total Number of USB Ports
5
Number of USB 3.0 Ports
3
USB Type-C
Yes
USB Type-C Detail
1 x USB-C (24 pines) USB Power Delivery solamente, 1 x USB Type-C (24 pines) USB 3.0 (5 Gbps)
Network (RJ-45)
Yes
VGA
Number of HDMI Outputs
1
HDMI
Thunderbolt
Software
Operating System Supported
ChromeOS
Power Description
Maximum Power Supply Wattage
85 W
Physical Characteristics
Color Family
Black
Product Color
Black
Height
15.2 mm
Width
71.1 mm
Length
121.9 mm