Manf.Code: PRIVSCNMON27
Finance options
Low Rate 14.9% Finance
Spread the cost of your purchase with a low rate 14.9% APR over 12, 24, 36 or 48 months.
  • Delivery Info
StarTech Monitor Privacy Screen for 27" - Widescreen overview
Specifications
GENERAL
Product Type Display Privacy Filter
Model PRIVSCNMON27
Colour Transparent
COMPATIBILITY
Display Screen Size Compatibility 27 inches (68.6 cm)
Aspect Ratio 16:9 Widescreen
PHYSICAL CHARACTERISTICS
Material Plastic
Dimensions (WxH) 59.8 cm x 33.7 cm (23.5 in x 13.3 in)
Thickness 0.3 mm (0.01 in)
Weight 100 g (3.5 oz)
PERFORMANCE & FEATURES
Privacy Angle 60 degrees (+/- 30 degrees from center)
Viewing Angle Straight on viewing only
Reversible Yes (Matte for anti-glare, Glossy for increased clarity)
Blue Light Reduction 40% to 51% (in wavelength range of 380nm to 480nm)
Antimicrobial Protection Yes (on matte side, eliminates up to 99.99% of certain surface bacteria)
Protection Against Scratches, fingerprints, dust
Installation Adhesive strips or slide-mount tabs (both included)
ENVIRONMENTAL COMPLIANCE
Compliance RoHS, REACH, GSA, TAA Compliant
WHAT'S IN THE BOX
Included Items 1 - Privacy Screen
1 - Set of Adhesive Strips
1 - Set of Slide Mount Tabs
1 - Wiping Cloth
1 - Quick Start Guide
Delivery Options
Next Working Day Delivery
Pre 12 Next Working Day Delivery
Weekend Delivery - Saturday & Sunday
Economy Delivery
Economy delivery is available on all orders of any value being shipped within the UK.
Similar products
Reviews of the StarTech Monitor Privacy Screen for 27" - Widescreen
Get the latest from Novatech
Contact Novatech
  • Technical Support
  • Sales
  • Customer Services
  • Complaint Policy
  • Our Showroom
  • Get in touch (webmaster)
  • Forum
About Novatech
  • Careers at Novatech
  • Who we are & What we do
  • Why Buy From Us
  • Trust Pilot Reviews
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Novatech & WEEE Regulations
  • Quality & Environmental Policy
  • Modern Slavery Statement
  • COVID-19 Risk Assessment Policy
  • Carbon Reduction Plan
Your Account
  • Login / Register
  • Track an Order
  • Terms & Conditions
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Cookie preferences
Services
  • Affiliates
  • Trading Schemes
  • Payment Methods
  • Finance Options
Head Office - Novatech Ltd, Harbour House, Hamilton Road, Cosham, Portsmouth, PO6 4PU
product image
StarTech Monitor Privacy Screen for 27" - Widescreen