F-R120R-AM3M-G0W, 120mm, PWM, 64.64 CFM (max), 500 - 1850RPM, 28.dbA (max), 2.49 mm-H2O (max), Fluid Dynamic Bearing
TRYX ROTA SL 120 ARGB White Reverse Fan -120mm
Ordered Upon Request question tooltip
payment types we accept
Order Code: TRX-R12RWT
Manf.Code: F-R120R-AM3M-G0W
Finance options
Low Rate 14.9% Finance
Spread the cost of your purchase with a low rate 14.9% APR over 12, 24, 36 or 48 months.
  • Delivery Info
TRYX ROTA SL 120 ARGB White Reverse Fan -120mm overview
Magnetic Cable
Contact Point Transmission
Ensuring more stable power delivery and speed regulation
This design also eliminates visible wiring between fans, maintaining a cleaner PC build.
FDB Bearing
Fluid Dynamic Bearing (FDB) provide a longer lifespan and quieter operation.
Enlarged Anti-Vibration Pads
Gen2 ARGB LEDs
*For users of PANORAMA ARGB, lighting and speed control are also supported through KANALI software.
Fan Size 120mm x 25mm
Fan Speed 500 - 1850 RPM
PWM Control Yes (4-Pin)
Sound Level 28.87 dBA Max
Fan Airflow 64.64 CFM Max
Fan Airflow Type Static Pressure
Static Pressure 2.49mm H20 Max
Power Draw 1.92W Max
Fan Bearing Fluid Dynamic Bearing
LED Colour RGB
Package Quantity 3 x TRYX ARGB Reverse Fans
Delivery Options
Next Working Day Delivery
Pre 12 Next Working Day Delivery
Weekend Delivery - Saturday & Sunday
Economy Delivery
Economy delivery is available on all orders of any value being shipped within the UK.
Similar products
be quiet! Silent Wings 4 PRO 120mm Fan
Only 2 left in stock
Corsair iCUE LINK RX120 RGB 120mm Single Fan Pack
10+ in stock
Corsair iCUE LINK RX120 RGB 120mm Triple Fan Pack
10+ in stock
Lian Li UNI FAN SL WIRELESS 120mm Reverse Flow Triple Pack - Black