Manf.Code: ES-24-250W
Finance options
Low Rate 14.9% Finance
Spread the cost of your purchase with a low rate 14.9% APR over 12, 24, 36 or 48 months.
  • Delivery Info
Ubiquiti EdgeSwitch 24 Port 250W Layer 3 Managed PoE Switch overview
Manufacturer
Ubiquiti Inc.
Manufacturer Part Number
ES-24-250W
Brand Name
Ubiquiti
Product Line
EdgeSwitch
Product Model
ES-24-250W
Product Name
EdgeSwitch ES-24-250W Layer 3 Switch
Marketing Information
Advanced Switching Technology for the Masses
Switching Performance
Product Type
Layer 3 Switch
Interfaces/Ports
Total Number of Network Ports
24
Token Ring Port
No
LRE Port
No
Uplink Port
Yes
USB
Number of PoE+ (RJ-45) Ports
24
Stack Port
Port/Expansion Slot Details
2 x Gigabit Ethernet Expansion Slot
Media & Performance
Media Type Supported
Twisted Pair
Ethernet Technology
Gigabit Ethernet
Network Technology
1000Base-X
I/O Expansions
Total Number of Expansion Slots
2.0
Expansion Slot Type
SFP
Shared SFP Slot
Number of SFP Slots
2
Network & Communication
Layer Supported
3
Management & Protocols
Manageable
Yes
Management
  • CLI
  • DHCP
  • VLAN
  • SSH
  • QoS
  • Telnet
  • SNMP v1, v2, and v3
  • IPv6 Management
  • Web Based Management
Power Description
PoE (RJ-45) Port
Power Source
Power Supply
Redundant Power Supply Supported
Physical Characteristics
Compatible Rack Unit
1U
Form Factor
Rack-mountable
Height
44.5 mm
Width
485 mm
Depth
285.6 mm
Weight (Approximate)
3.70 kg
Delivery Options
Next Working Day Delivery
Pre 12 Next Working Day Delivery
Weekend Delivery - Saturday & Sunday
Economy Delivery
Economy delivery is available on all orders of any value being shipped within the UK.
Similar products
Reviews of the Ubiquiti EdgeSwitch 24 Port 250W Layer 3 Managed PoE Switch
Get the latest from Novatech
Contact Novatech
  • Technical Support
  • Sales
  • Customer Services
  • Complaint Policy
  • Our Showroom
  • Get in touch (webmaster)
  • Forum
About Novatech
  • Careers at Novatech
  • Who we are & What we do
  • Why Buy From Us
  • Trust Pilot Reviews
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Novatech & WEEE Regulations
  • Quality & Environmental Policy
  • Modern Slavery Statement
  • COVID-19 Risk Assessment Policy
  • Carbon Reduction Plan
Your Account
  • Login / Register
  • Track an Order
  • Terms & Conditions
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Cookie preferences
Services
  • Affiliates
  • Trading Schemes
  • Payment Methods
  • Finance Options
Head Office - Novatech Ltd, Harbour House, Hamilton Road, Cosham, Portsmouth, PO6 4PU
product image
Ubiquiti EdgeSwitch 24 Port 250W Layer 3 Managed PoE Switch