Ubiquiti UniFi US-24-250W 24 Ports Manageable POE Ethernet Switch
2 Layer Supported - 1U High - Rack-mountable
Ordered Upon Request question tooltip
payment types we accept
Order Code: UBQ-100018
Manf.Code: US-24-250W
Finance options
Low Rate 14.9% Finance
Spread the cost of your purchase with a low rate 14.9% APR over 12, 24, 36 or 48 months.
  • Delivery Info
Ubiquiti UniFi US-24-250W 24 Ports Manageable POE Ethernet Switch overview
Manufacturer
Ubiquiti Inc.
Manufacturer Part Number
US-24-250W
Brand Name
Ubiquiti
Product Line
UniFi
Product Model
US-24-250W
Product Name
UniFi Switch
Marketing Information
Powerful Enterprise Switch Models
Optical Fiber Connectivity
Convenient PoE+ Support
The UniFi® Switch features auto-sensing IEEE 802.3af/at and 24V passive PoE to power multiple devices on the network.
Product Type
Ethernet Switch
Interfaces/Ports
Total Number of Network Ports
24
Token Ring Port
No
LRE Port
No
Bypass
Modular
Management Port
Yes
USB
Number of PoE+ (RJ-45) Ports
24
Port/Expansion Slot Details
2 x Gigabit Ethernet Expansion Slot
Media & Performance
Media Type Supported
Twisted Pair
Ethernet Technology
Gigabit Ethernet
Network Technology
1000Base-X
I/O Expansions
Total Number of Expansion Slots
2.0
Expansion Slot Type
SFP
Number of SFP Slots
2
Network & Communication
Layer Supported
2
Management & Protocols
Manageable
Yes
Power Description
PoE (RJ-45) Port
Power Source
Power Supply
Physical Characteristics
Compatible Rack Unit
1U
Form Factor
Rack-mountable
Height
44.5 mm
Width
485.1 mm
Depth
285.5 mm