Desktop PC Device Supported - 1050 MB/s Maximum Read Transfer Rate
Ordered Upon Request question tooltip
This product is only available to buy when in stock
payment types we accept
Order Code: WES-100295
Manf.Code: WDBAGF0010BBL-WESN
Finance options
Low Rate 14.9% Finance
Spread the cost of your purchase with a low rate 14.9% APR over 12, 24, 36 or 48 months.
Manufacturer
Western Digital Corporation
Manufacturer Part Number
WDBAGF0010BBLWESN
Brand Name
WD
Product Line
My Passport
Product Model
WDBAGF0010BBL-WESN
Product Name
My Passport WDBAGF0010BBL-WESN Solid State Drive
Product Type
Solid State Drive
Technical Information
Storage Capacity
1 TB
Encryption Standard
256-bit
Drive Performance
Maximum Read Transfer Rate
1050 MB/s
Maximum Write Transfer Rate
1000 MB/s
Network & Communication
Wireless LAN
No
Physical Characteristics
Color Family
Blue
Product Color
Midnight Blue
Drive Type
External
External Drive Type
Portable
Durability
Shock Proof
Height
10 mm
Width
45 mm
Depth
90 mm