WD My Passport WDBK3E0010PSL-WESN 512 GB Solid State Drive - External - Portable - USB 3.1
USB 3.1
Ordered Upon Request question tooltip
payment types we accept
Order Code: WES-100281
Manf.Code: WDBK3E5120PSL-WESN
Finance options
Low Rate 14.9% Finance
Spread the cost of your purchase with a low rate 14.9% APR over 12, 24, 36 or 48 months.
  • Delivery Info
WD My Passport WDBK3E0010PSL-WESN 512 GB Solid State Drive - External - Portable - USB 3.1 overview
Manufacturer
Western Digital Corporation
Manufacturer Part Number
WDBK3E5120PSL-WESN
Brand Name
WD
Product Line
My Passport
Product Model
WDBK3E0010PSL-WESN
Product Name
My Passport SSD
Marketing Information
The New State of Storage
Blazing Fast
Hardware Encryption
Cutting-edge Technology
WD Reliability
Automatic Backup
Easy to Use
Product Type
Solid State Drive
Technical Information
Storage Capacity
512 GB
Network & Communication
Wireless LAN
No
Interfaces/Ports
Host Interface
USB 3.1
Physical Characteristics
Drive Type
External
External Drive Type
Portable
Height
10 mm
Width
45 mm
Depth
90 mm