Zippy MRG-5700V4V 700W 1+1 Mini Redundant Power Supply / PSU
700W, 1+1 Redundant
Zippy MRG-5700V4V 700W 1plus1 Mini Redundant Power Supply / PSU
Only 1 left in stock question tooltip
payment types we accept
Order Code: ZIP-MRG57V
Manf.Code: MRG-5700V4V
Finance options
Low Rate 14.9% Finance
Spread the cost of your purchase with a low rate 14.9% APR over 12, 24, 36 or 48 months.
  • Delivery Info
Zippy MRG-5700V4V 700W 1+1 Mini Redundant Power Supply / PSU overview
OUTPUT WATTAGE
700W
BEST SOLUTION FOR
Server ,Workstation ,Storage System ,IPC
Power Input 90-264 VAC, 9A, 47Hz-63Hz
Max Output 700W
Power Rail Design +3.3V / +5V (32A)
+12V (57A)
+5Vsb (3.5A)
-12V (0.8A)
Power Connectors -
Power Cables -
Efficiency Rating Typical >80% at 115V
Dimensions (WxDxH) 150mm x 200mm x 86mm
Form Factor Mini Redundant
Cooling Fan -
Zero RPM Fan Mode No
MTBF 100,000 Hours
Warranty 1 Year
Delivery Options
Next Working Day Delivery
Pre 12 Next Working Day Delivery
Weekend Delivery - Saturday & Sunday
Economy Delivery
Economy delivery is available on all orders of any value being shipped within the UK.
Similar products
Reviews of the Zippy MRG-5700V4V 700W 1+1 Mini Redundant Power Supply / PSU
Get the latest from Novatech
Contact Novatech
  • Technical Support
  • Sales
  • Customer Services
  • Complaint Policy
  • Our Showroom
  • Get in touch (webmaster)
  • Forum
About Novatech
  • Careers at Novatech
  • Who we are & What we do
  • Why Buy From Us
  • Trust Pilot Reviews
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Novatech & WEEE Regulations
  • Quality & Environmental Policy
  • Modern Slavery Statement
  • COVID-19 Risk Assessment Policy
  • Carbon Reduction Plan
Your Account
  • Login / Register
  • Track an Order
  • Terms & Conditions
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Cookie preferences
Services
  • Affiliates
  • Trading Schemes
  • Payment Methods
  • Finance Options
Head Office - Novatech Ltd, Harbour House, Hamilton Road, Cosham, Portsmouth, PO6 4PU
product image