Zippy P2G-6510P 510W 2U Power Supply / PSU
510W, 2U
Ordered Upon Request question tooltip
This product is only available to buy when in stock
payment types we accept
Order Code: NOV-P2G651
Manf.Code: P2G-6510P
Finance options
Low Rate 14.9% Finance
Spread the cost of your purchase with a low rate 14.9% APR over 12, 24, 36 or 48 months.
  • Delivery Info
Zippy P2G-6510P 510W 2U Power Supply / PSU overview
OUTPUT WATTAGE
510W
BEST SOLUTION FOR
Server, Workstation, Storage System, IPC
Power Input 103-264 VAC, 8/4A, 47Hz-63Hz
Max Output 510W
Temperature Range 0 - 40°C
Humidity Range Operating: 20%-95%
Non-Operating: 10%-95%
Dimensions (WxDxH) 100mm x 240mm x 70mm
Form Factor 2U Single
Cooling Fan 60mm
Zero RPM Fan Mode No
MTBF 87,961 Hours
Delivery Options
Next Working Day Delivery
Pre 12 Next Working Day Delivery
Weekend Delivery - Saturday & Sunday
Economy Delivery
Economy delivery is available on all orders of any value being shipped within the UK.
Similar products
Reviews of the Zippy P2G-6510P 510W 2U Power Supply / PSU
Get the latest from Novatech
Contact Novatech
  • Technical Support
  • Sales
  • Customer Services
  • Complaint Policy
  • Our Showroom
  • Get in touch (webmaster)
  • Forum
About Novatech
  • Careers at Novatech
  • Who we are & What we do
  • Why Buy From Us
  • Trust Pilot Reviews
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Novatech & WEEE Regulations
  • Quality & Environmental Policy
  • Modern Slavery Statement
  • COVID-19 Risk Assessment Policy
  • Carbon Reduction Plan
Your Account
  • Login / Register
  • Track an Order
  • Terms & Conditions
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Cookie preferences
Services
  • Affiliates
  • Trading Schemes
  • Payment Methods
  • Finance Options
Head Office - Novatech Ltd, Harbour House, Hamilton Road, Cosham, Portsmouth, PO6 4PU
product image