Manf.Code: 24BA450-B.AEKQ
Finance options
Low Rate 14.9% Finance
Spread the cost of your purchase with a low rate 14.9% APR over 12, 24, 36 or 48 months.
Find out more
Popular Addons
StarTech.com Vertical Dual Monitor Stand - For up to 27inch VESA Monitors - Aluminum - Height Adjustable - Tilt - Swivel - Dual Monitor Mount for 2 Monitor Desk Setup -
StarTech.com Vertical Dual Monitor Stand - For up to 27" VESA Monitors - Aluminum - Height Adjustable - Tilt - Swivel - Dual Monitor Mount for 2 Monitor Desk Setup -
Dispatches within 1 - 3 Days
StarTech Articulating Monitor Arm - Single Monitor Stand - Monitors up to 32inch - Aluminum - VESA Mount - Monitor Desk Mount
StarTech Articulating Monitor Arm - Single Monitor Stand - Monitors up to 32" - Aluminum - VESA Mount - Monitor Desk Mount
Dispatches within 1 - 3 Days
StarTech.com Desk-Mount Dual-Monitor Arm - For up to 27inch Monitors - Low Profile Design - Desk-Clamp or Grommet-Hole Mount - Double Monitor Mount - 2 Displays Suppo
StarTech.com Desk-Mount Dual-Monitor Arm - For up to 27" Monitors - Low Profile Design - Desk-Clamp or Grommet-Hole Mount - Double Monitor Mount - 2 Display(s) Suppo
StarTech.com Dual-Monitor Stand - Horizontal - For up to 24inch VESA Mount Monitors - Silver - Adjustable Computer Monitor Stand for Desk - Steel And Aluminum - Up to 61
StarTech.com Dual-Monitor Stand - Horizontal - For up to 24" VESA Mount Monitors - Silver - Adjustable Computer Monitor Stand for Desk - Steel & Aluminum - Up to 61
StarTech.com Vertical Dual Monitor Stand - Heavy Duty Steel - Monitors up to 27inch - Vesa Monitor - Computer Monitor Stand - Up to 68.6 cm 27inch Screen Support - 20.05
StarTech.com Vertical Dual Monitor Stand - Heavy Duty Steel - Monitors up to 27" - Vesa Monitor - Computer Monitor Stand - Up to 68.6 cm (27") Screen Support - 20.05
StarTech.com Triple Monitor Stand - Crossbar - Steel And Aluminum - For VESA Mount Monitors up to 27in
StarTech.com Triple Monitor Stand - Crossbar - Steel & Aluminum - For VESA Mount Monitors up to 27in
Monitor Stand - Desktop Display Stand with Height Adjustable Monitor Mount
StarTech.com Sit-to-Stand Workstation - One-Touch Height Adjustment
StarTech.com Quad Monitor Stand - Crossbar - Steel - Monitors up to 27inch- Vesa Monitor - Computer Monitor Stand - Monitor Arm - Up to 68.6 cm 27inch Screen Support - 3
StarTech.com Quad Monitor Stand - Crossbar - Steel - Monitors up to 27"- Vesa Monitor - Computer Monitor Stand - Monitor Arm - Up to 68.6 cm (27") Screen Support - 3
TV And Monitor Mount, Desk, Double-Link Arms, 2 screens, Screen Sizes: 10-32inch, Black
TV & Monitor Mount, Desk, Double-Link Arms, 2 screens, Screen Sizes: 10-32", Black
Only 1 left in stock
StarTech.com Dual Monitor Mount w/ Full-Motion Arms - Stackable
  • Delivery Info
LG 24BA450-B 24" Class Full HD LED Monitor - 16:9 - Black overview
Manufacturer
LG Electronics
Manufacturer Part Number
24BA450-B.AEKQ
Brand Name
LG
Product Model
24BA450-B
Product Name
24BA450-B Widescreen LED Monitor
Product Type
LED Monitor
Technical Information
Number of Screens
1
Screen Size Class
24"
Viewable Screen Size
60.5 cm (23.8")
Screen Mode
Full HD
Panel Technology
In-plane Switching (IPS) Technology
Response Time
5 ms
Response Time Details
5ms GTG (Fast)
Aspect Ratio
16:9
Pixel Pitch
0.27450 mm x 0.27450 mm
Horizontal Viewing Angle
178°
Vertical Viewing Angle
178°
Backlight Technology
WLED
Features
Display Data Channel/Command Interface (DDC/CI)
Stand Adjustments
Swivel
Curved Screen
No
Video
Maximum Resolution
1920 x 1080
Standard Refresh Rate
100 Hz
Colour Supported
16.7 Million Colours
Native Contrast Ratio
Brightness
250 cd/m²
Color Gamut
95% sRGB (CIE 1931)
Audio
Number of Speakers
2
Speakers
Yes
Network & Communication
Bluetooth
No
Interfaces/Ports
Network (RJ-45)
HDMI
Yes
HDMI Version
1.4
USB
VGA
DisplayPort
Thunderbolt
Number of HDMI Inputs
1
Total Number of HDMI Ports
Number of DisplayPorts
Number of VGA Ports
Audio Line In
DVI-D
Built-in Devices
Microphone
Power Description
Standby Power Consumption
500 mW
Off-Mode Power Consumption
300 mW
Energy Efficiency Class (SDR) (from 1st March 2021)
D
ON Mode Energy Consumption per 1000Hour (SDR) (from 1st March 2021)
13 kW
Frequency
60 Hz
Physical Characteristics
VESA Mount Compatible
VESA Mount Standard
100 x 100
Color Family
Black
Colour
Black
Height
319.8 mm
Width
538.6 mm
Depth
50.8 mm
Height with Stand
508.90 mm
Width with Stand
538.60 mm
Depth with Stand
239.90 mm