Manf.Code: LS24A336NHUXXU
Finance options
Low Rate 14.9% Finance
Spread the cost of your purchase with a low rate 14.9% APR over 12, 24, 36 or 48 months.
Find out more
Popular Addons
StarTech.com Vertical Dual Monitor Stand - For up to 27inch VESA Monitors - Aluminum - Height Adjustable - Tilt - Swivel - Dual Monitor Mount for 2 Monitor Desk Setup -
StarTech.com Vertical Dual Monitor Stand - For up to 27" VESA Monitors - Aluminum - Height Adjustable - Tilt - Swivel - Dual Monitor Mount for 2 Monitor Desk Setup -
Dispatches within 1 - 3 Days
StarTech Articulating Monitor Arm - Single Monitor Stand - Monitors up to 32inch - Aluminum - VESA Mount - Monitor Desk Mount
StarTech Articulating Monitor Arm - Single Monitor Stand - Monitors up to 32" - Aluminum - VESA Mount - Monitor Desk Mount
Dispatches within 1 - 3 Days
StarTech.com Desk-Mount Dual-Monitor Arm - For up to 27inch Monitors - Low Profile Design - Desk-Clamp or Grommet-Hole Mount - Double Monitor Mount - 2 Displays Suppo
StarTech.com Desk-Mount Dual-Monitor Arm - For up to 27" Monitors - Low Profile Design - Desk-Clamp or Grommet-Hole Mount - Double Monitor Mount - 2 Display(s) Suppo
StarTech.com Dual-Monitor Stand - Horizontal - For up to 24inch VESA Mount Monitors - Silver - Adjustable Computer Monitor Stand for Desk - Steel And Aluminum - Up to 61
StarTech.com Dual-Monitor Stand - Horizontal - For up to 24" VESA Mount Monitors - Silver - Adjustable Computer Monitor Stand for Desk - Steel & Aluminum - Up to 61
StarTech.com Vertical Dual Monitor Stand - Heavy Duty Steel - Monitors up to 27inch - Vesa Monitor - Computer Monitor Stand - Up to 68.6 cm 27inch Screen Support - 20.05
StarTech.com Vertical Dual Monitor Stand - Heavy Duty Steel - Monitors up to 27" - Vesa Monitor - Computer Monitor Stand - Up to 68.6 cm (27") Screen Support - 20.05
StarTech.com Triple Monitor Stand - Crossbar - Steel And Aluminum - For VESA Mount Monitors up to 27in
StarTech.com Triple Monitor Stand - Crossbar - Steel & Aluminum - For VESA Mount Monitors up to 27in
Monitor Stand - Desktop Display Stand with Height Adjustable Monitor Mount
StarTech.com Sit-to-Stand Workstation - One-Touch Height Adjustment
StarTech.com Quad Monitor Stand - Crossbar - Steel - Monitors up to 27inch- Vesa Monitor - Computer Monitor Stand - Monitor Arm - Up to 68.6 cm 27inch Screen Support - 3
StarTech.com Quad Monitor Stand - Crossbar - Steel - Monitors up to 27"- Vesa Monitor - Computer Monitor Stand - Monitor Arm - Up to 68.6 cm (27") Screen Support - 3
TV And Monitor Mount, Desk, Double-Link Arms, 2 screens, Screen Sizes: 10-32inch, Black
TV & Monitor Mount, Desk, Double-Link Arms, 2 screens, Screen Sizes: 10-32", Black
Only 1 left in stock
StarTech.com Dual Monitor Mount w/ Full-Motion Arms - Stackable
  • Delivery Info
Samsung Essential S24A336NHU 24" Full HD LED LCD Monitor - 16:9 - Black overview
Manufacturer
Samsung
Manufacturer Part Number
LS24A336NHUXXU
Brand Name
Samsung
Product Line
Essential
Product Series
S33A
Product Model
S24A336NHU
Product Name
24" S33A FHD Essential Monitor
Marketing Information
A wider, clearer view all round
Experience true definition
All-day visual care
Essential connectivity
Game Mode
Product Type
LCD Monitor
Technical Information
Number of Screens
1
Screen Size Class
24"
Viewable Screen Size
61 cm (24")
Screen Mode
Full HD
Panel Technology
Vertical Alignment (VA)
Response Time
5 ms
Response Time Details
5ms GTG
Aspect Ratio
16:9
Horizontal Viewing Angle
178°
Vertical Viewing Angle
178°
Mount Type
Wall Mountable
Backlight Technology
LED
Features
Game Mode
Stand Adjustments
Tilt
Video
Maximum Resolution
1920 x 1080
Standard Refresh Rate
75 Hz
Colour Supported
16.7 Million Colours
Native Contrast Ratio
Brightness
250 cd/m²
Color Gamut
72% NTSC 1976
Audio
Speakers
No
Interfaces/Ports
DVI
No
HDMI
Yes
USB
VGA
Yes
DisplayPort
Mini DisplayPort
USB Type-C
Power Description
Energy Efficiency Class (SDR) (from 1st March 2021)
D
ON Mode Energy Consumption per 1000Hour (SDR) (from 1st March 2021)
14 kW
Physical Characteristics
VESA Mount Compatible
VESA Mount Standard
75 x 75
Color Family
Black
Colour
Black
Height
332.3 mm
Width
550.9 mm
Depth
30.4 mm
Height with Stand
403.80 mm
Width with Stand
550.90 mm
Depth with Stand
209.90 mm
Weight (Approximate)
2.80 kg
Weight with Stand (Approximate)
3.10 kg
Miscellaneous
Package Contents