SST-RM45-360, SSI-EEB and bellow, CPU up to 178mm, GPU up to 454mm, Watercooling Support
Silverstone RM45-360 4U Rackmount Server Chassis with 360mm Radiator Support
Dispatches within 1 - 3 Days question tooltip
payment types we accept
Order Code: SIL-RM4536
Manf.Code: SST-RM45-360
Finance options
Low Rate 14.9% Finance
Spread the cost of your purchase with a low rate 14.9% APR over 12, 24, 36 or 48 months.
  • Delivery Info
Silverstone RM45-360 4U Rackmount Server Chassis with 360mm Radiator Support overview
RM45-360
Supports ATX (PS2), 2U Redundant, and Mini Redundant power supplies
360mm radiator support
Accommodates up to 8 x 3.5" HDDs and 4 x 2.5" SSDs
8 standard-height PCI expansion slots
Compatible with motherboards up to SSI-EEB
Front I/O ports include 1 x USB Type-C and 2 x USB 3.0
Various upgrade kits available for chassis expansion to meet different system requirements
Form Factor 4U Rackmount Chassis
Motherboard Support SSI-EEB
SSI-CEB
Extended ATX
ATX
Micro-ATX
Mini-ITX
Dimensions (HxWxD) 176mm x 438mm x 500mm
Expansion Bays 3.5" x 8
2.5" x 4
PCIe Expansion Slots 8 x Full size expansion slots
I/O USB Type-C x 1
USB 3.0 x 2
Front Fan Support 120mm x 3
Top Fan Support -
Rear Fan Support 80mm x 2 (2 x 80mm fans included)
Bottom Fan Support -
Side Fan Support -
Water Cooling Support Front: Up to 360mm radiator
Max GPU Length 340mm
Max CPU Cooler Height 148mm
PSU Support PS2 (ATX)
Mini Redundant
2U Redundant
Case Lighting -
Delivery Options
Next Working Day Delivery
Pre 12 Next Working Day Delivery
Weekend Delivery - Saturday & Sunday
Economy Delivery
Economy delivery is available on all orders of any value being shipped within the UK.
Similar products
1U Rugged 1 x 5.25inch External plus 1 x 3.5inch Internal plus 1 x 3.5inch External 300 Watt PSU Inc.
1U Rugged 1 x 5.25" External + 1 x 3.5" Internal + 1 x 3.5" External (300 Watt PSU Inc.)
Only 10 left in stock
SILVERSTONE RM51 5U rackmount server chassis with dual 180mm fans and enhanced liquid cooling compatibility
Only 1 left in stock
Gigabyte 1U R152-Z33 Barebones Chassis
Only 1 left in stock
Reviews of the Silverstone RM45-360 4U Rackmount Server Chassis with 360mm Radiator Support
Get the latest from Novatech
Contact Novatech
  • Technical Support
  • Sales
  • Customer Services
  • Complaint Policy
  • Our Showroom
  • Get in touch (webmaster)
  • Forum
About Novatech
  • Careers at Novatech
  • Who we are & What we do
  • Why Buy From Us
  • Trust Pilot Reviews
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Novatech & WEEE Regulations
  • Quality & Environmental Policy
  • Modern Slavery Statement
  • COVID-19 Risk Assessment Policy
  • Carbon Reduction Plan
Your Account
  • Login / Register
  • Track an Order
  • Terms & Conditions
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Cookie preferences
Services
  • Affiliates
  • Trading Schemes
  • Payment Methods
  • Finance Options
Head Office - Novatech Ltd, Harbour House, Hamilton Road, Cosham, Portsmouth, PO6 4PU
product image