Manf.Code: USBINT5PIN24
Finance options
Low Rate 14.9% Finance
Spread the cost of your purchase with a low rate 14.9% APR over 12, 24, 36 or 48 months.
  • Delivery Info
StarTech.com 24in Internal 5 pin USB IDC Motherboard Header Cable F/F - 1 x IDC Female USB Header - Black overview
Manufacturer
StarTech.com
Manufacturer Part Number
USBINT5PIN24
Brand Name
StarTech.com
Product Model
1
Product Name
24in Internal 5 pin USB IDC Motherboard Header Cable F/F
Marketing Information
This 24in/2ft cable provides a convenient solution for connecting multi-function front panels, or any device that relies on internal USB ports, directly to a motherboard or expansion card USB IDC (Header) connection, without having to install additional cards or run cables externally to the rear ports.
More from the Manufacturer
More from the Manufacturer
Packaged Quantity
1 Each
Product Type
Data Transfer Cable
Technical Information
Connector Type on First End
IDC USB 2.0 Header - Female
Connector on First End Details
1 x 5-pin IDC USB 2.0 Header - Female
Connector Type on Second End
IDC USB 2.0 Header - Female
Connector on Second End Details
Cable Length
60.96 cm
Physical Characteristics
Color Family
Black
Product Color
Black
Weight (Approximate)
22.7 g
Miscellaneous
Environmentally Friendly
Yes
Environmental Compliance
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Delivery Options
Next Working Day Delivery
Pre 12 Next Working Day Delivery
Weekend Delivery - Saturday & Sunday
Economy Delivery
Economy delivery is available on all orders of any value being shipped within the UK.
Similar products
Novatech 4 Pin 12v P4 Extension Cable - 33cm
10+ in stock
12-inch 4-Pin Fan Power Extension Cable
Only 5 left in stock
StarTech.com 8in EPS 8 Pin Power Extension Cable
10+ in stock
Reviews of the StarTech.com 24in Internal 5 pin USB IDC Motherboard Header Cable F/F - 1 x IDC Female USB Header - Black
Get the latest from Novatech
Contact Novatech
  • Technical Support
  • Sales
  • Customer Services
  • Complaint Policy
  • Our Showroom
  • Get in touch (webmaster)
  • Forum
About Novatech
  • Careers at Novatech
  • Who we are & What we do
  • Why Buy From Us
  • Trust Pilot Reviews
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Novatech & WEEE Regulations
  • Quality & Environmental Policy
  • Modern Slavery Statement
  • COVID-19 Risk Assessment Policy
  • Carbon Reduction Plan
Your Account
  • Login / Register
  • Track an Order
  • Terms & Conditions
  • Privacy & Security
  • How we use your information
  • Cookie preferences
Services
  • Affiliates
  • Trading Schemes
  • Payment Methods
  • Finance Options
Head Office - Novatech Ltd, Harbour House, Hamilton Road, Cosham, Portsmouth, PO6 4PU
product image
StarTech.com 24in Internal 5 pin USB IDC Motherboard Header Cable F/F - 1 x IDC Female USB Header - Black