Supermicro 216E16-R1200UB 2U Server Chassis
2U 19" Rackmount, 24 x 2.5" Hot-Swap SAS/SATA Drive Bays, 7 Low Profile Expansion Slots
Only 1 left in stock question tooltip
payment types we accept
Order Code: SMC-21616F
Manf.Code: 216E16-R1200UB
Finance options
Low Rate 14.9% Finance
Spread the cost of your purchase with a low rate 14.9% APR over 12, 24, 36 or 48 months.
  • Delivery Info
Supermicro 216E16-R1200UB 2U Server Chassis overview
Key Features
  • 2U rackmount chassis - supports for SMC Proprietary UIO motherboards;maximum motherboard size: 13.68" x 13", E-ATX, ATX
  • 24 x 2.5" hot-swap SAS/SATA drive bay w/ full SES-II support on SAS motherboards
  • 1U 1000/1200W Redundant Power Supply W/PMbus Gold level
  • 7 low-profile expansion slot(s)
  • 3 x 8cm high-performance PWM fan(s)
  • Form Factor 2U 19" Rackmount
    Dimensions (HxWxD) 89mm x 437mm x 630mm
    Expansion Bays 24 x 2.5" Hot-Swap SATA/SAS Drive Bays w/ full SES-II support on SAS motherboards
    Expansion Slots 7 x Low-Profile Expansion Slots
    PSU Specification 1200W Redundant with PMbus
    Up to 92% Power Efficiency
    80+ Gold Certified
    Fans 3 x 80mm High-Performance PWM
    Delivery Options
    Next Working Day Delivery
    Pre 12 Next Working Day Delivery
    Weekend Delivery - Saturday & Sunday
    Economy Delivery
    Economy delivery is available on all orders of any value being shipped within the UK.
    Similar products
    1U Rugged 1 x 5.25inch External plus 1 x 3.5inch Internal plus 1 x 3.5inch External 300 Watt PSU Inc.
    1U Rugged 1 x 5.25" External + 1 x 3.5" Internal + 1 x 3.5" External (300 Watt PSU Inc.)
    Only 10 left in stock
    SILVERSTONE RM51 5U rackmount server chassis with dual 180mm fans and enhanced liquid cooling compatibility